Connect with us

Hi, what are you looking for?

Otomobil

Türk Üretimi OTOKAR Sürücüsüz Otobüsleri Testleri Geçti!

Alternatif yakıtlı araçlar, parlak zeka otobüsler ve sürücüsüz araçlar üstüne inceleme geliştirme emek harcamaları yürüten Otokar, toplu ulaşım sektöründe geleceği şekillendirmeye devam ediyor.

Otokar, Okan Üniversitesi iş birliğiyle yürüttüğü Türkiye’nin sürücüsüz otobüsü çalışmasında mühim bir başarı daha sağladı. Üç senedir yürütülen emek harcamalar neticesinde Türkiye’nin ilk otonom otobüsünün ikinci hiyerarşi yazılım bütünleştirme ve sürücüsüz doğrulama testleri başarı ile tamamlandı.

Table of Contents

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Türkiye’nin ilk parlak zeka Otonom Otobüs çalışmalarında yeni bir başarıya imza attı. Son 10 yılda cirosunun yüzde 8’ini Ar-Ge faaliyetlerine ayıran şirket; parlak zeka ulaşım, alternatif yakıtlı araçlar, parlak zeka teknolojiler ve sürücüsüz araçlar üstüne yürüttüğü inceleme geliştirme çalışmalarında sürücüsüz otobüs alanında düzen atladı. 

Türkiye’nin ilk parlak zeka Otonom Otobüs çalışmalarına 2016 senesinde “Geleceğin İş Birlikçi Mobil Hizmetleri” CoMoSeF (Co-Operative Mobility Services of the Future) projesi ile başlamış olan şirket, vasıta-vasıta ve vasıta-aygıt haberleşmesini meydana getiren donanım ve yazılımların geliştirildiği bu çalışmanın arkasından sürücüsüz otobüs çalışmalarına hız verdi.

OTOKAR Sürücüsüz Otobüs
OTOKAR Sürücüsüz Otobüs

Otokar, Üniversite-Sanayi İş Birliği Destek Programı kapsamında 2018 yılından günümüze Okan Üniversitesi ile beraber “İleri Seviyede Otonom Otobüs Sistemi Geliştirilmesi” projesinde Türkiye’nin sürücüsüz otobüsünü geliştirmeye başladı. Üç senelik çalışmaların arkasından Türkiye’nin ilk çevresini algılayan, düşük hızlarda dahi duyarlı test ve konforlu bir seyahat elde eden otonom otobüsünün ikinci hiyerarşi yazılım bütünleştirme ve sürücüsüz doğrulama testleri başarı ile tamamlandı.

“HEDEFİMİZE KARARLI BİR ŞEKİLDE İLERLİYORUZ”

Otokar’ın vizyonunda kendi teknolojisini geliştirerek ürünlerinde yerli ve ulusal özellikleri korumak bulunduğunu belirten Genel Müdür Serdar Görgüç, “Otokar olarak, sürdürülebilirliği ve yenilikçiliği odağımıza alarak global bir marka olma hedefmize doğru hızla ilerlemeye devam ediyoruz.

Geride bıraktığımız 10 yılda Ar-Ge olanaklarımızla Türkiye’nin ilk hibrit otobüsü, Türkiye’nin ilk elektrikli otobüsü şeklinde ilklere imza attık. Dört sene ilkin nesnelerin interneti (IoT) odaklı Akıllı Otobüsümüzü kamuoyuna tanıttık.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Birbiriyle, yol kenar üniteleri ve trafik sinyalizasyon sistemleriyle konuşan sistemin derhal arkasından Türkiye’nin ilk otonom otobüsü için Okan Üniversitesi ile çalışmalara başladık. Trafiğe aleni bütün yollarda ve bütün hava koşullarında direksiyonsuz sürüş seviyesine kadar otonom vasıta geliştirme ve ticarileştirme hedefimizde emin bir biçimde ilerliyoruz” dedi. 

OTOKAR Sürücüsüz Otobüs
OTOKAR Sürücüsüz Otobüs

“TÜRKİYE’NİN AR-GE GÜCÜNÜ BİR KEZ DAHA KANITLAYACAK”

Yürütülen çalışmanın Türk otomotiv sektörü açısından önemine dikkat çeken Görgüç; “Otonom otobüs emek harcamaları, ulaştırma sektörü ile kentleşmenin geleceğini şekillendirecek olan gelecek teknolojilerinin, bereketli ulaşım şekillerinin ülkemiz insan deposu ile geliştirilebilmesinin olası bulunduğunu yayınlayan oldukca mühim bir hiyerarşi.

Ar-Ge mühendislerimiz, Okan Üniversitesi akademisyenleri, araştırmacıları, doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencileriyle geliştirilen otobüs, Türkiye’nin kalifiye insan deposu ile yenilikçi enerjisini bir defa daha kanıtlayacak. Otonom otobüsümüz, Otokar’ın Avrupa Birliği 2050 hedeflerinde bulunan, sıfır kaza hedefi ile ahenkli olarak geliştireceği, otonom kent aracı için alt yapı sağlayacak” açıklamasını yaptı.

ULAŞIMDA YENİ BİR GELECEK VADEDEN OTOBÜSÜN ÖNCELİĞİ YAYALAR

Otokar, Türkiye’nin ilk otonom otobüsü projesinin inceleme geliştirme çalışmalarını 4 aşamada ele alıyor. İkinci aşamayı tamamlayan Otokar Otonom Otobüsü, sürücüye ihtiyaç duymadan hususi ve bölünmüş yollarda, gelişmiş sensör füzyonu algoritmaları ile çevresini algılayıp, konumunu haritada bulabiliyor.

Araç, duyarlı kontrolcü tasarımı yardımıyla 0-30 kilometre arası şoför sistemlerinin kontrolünün zor olduğu durumlarda konforlu sürüş sağlıyor. Yüksek hassasiyetli devamlı pozisyon kontrollü direksiyon sürüş algoritması yardımıyla dönemeç hakimiyeti ve yol ayrımı dönüşleri emniyetle yapabilen otonom otobüs, durakta bekleyen yolcuları algılayıp durabiliyor, yolcular inmek istediğinde ise ancak dur düğmesine basılması ehil oluyor. 

OTOKAR Sürücüsüz Otobüs
OTOKAR Sürücüsüz Otobüs

Her vakit önceliği yayalara veren otonom otobüs, yaya geçitlerinde yayalara yol veriyor, acele fren özelliği yardımıyla güvenilir sürüş imkanı sağlıyor. Herhangi bir hareketli yaya, hayvan yada bisikletli beklenmedik bir biçimde aracın önüne çıktığında, otobüs acele fren yapabiliyor. Önündeki vehamet geçtiğinde yola devam etme kararını suni zeka, sensör füzyon ve yazılım bütünleştirme ile kendisi veren vasıta, trafik ışıklarını ve yol kenarı işaretlerini de otomatik algılıyor. 

Üzerinde yer edinen dur-kalk vasıta takip sistemi (Stop& Go ACC) ile sıkışık trafikte sürüş yapmayı kolaylaştıran otonom otobüs, önündeki ve tarafındaki araçlar ile mesafesini otomatikman test ederek, otomatik takip imkanı sunuyor. Araç ek olarak dur kalk vasıta takibini yüksek hızlarda da güvenilir mesafede gerçekleştirebiliyor. Araç üstünde üçüncü hiyerarşi emek harcamaları devam ediyor. 

Otokar bu stratejik projede haberleşen otonom araçlar mevzusunda inceleme alt yapısına ve malumat birikimine haiz Türkiye’nin öncü üniversitelerinden kabul edilen Okan Üniversitesi ile beraber çalışıyor. Okan Üniversitesi 2009 senesinde Ulaşım Teknolojileri ve Akıllı Otomotiv Sistemleri Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurmuştu. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Advertisement