Connect with us

Hi, what are you looking for?

Cep Telefonu

Daha İyi Performans İçin Telefon Nasıl Şarj Edilmelidir?

smartphone charging port and charger usb connector
Photo by Karolina Grabowska on <a href="https://www.pexels.com/photo/smartphone-charging-port-and-charger-usb-connector-4195332/" rel="nofollow">Pexels.com</a>

Günümüzün vazgeçilmez aleti olan cep telefonları artık hayatımızın her alanında bize yardımcı oluyor, iş böyle olunca daha fazla uygulama çalıştıran, daha güçlü telefonlar alma eğiliminde oluyoruz.

Unutmamalıyız ki daha fazla güç daha fazla performans fakat daha fazla enerji tüketimi anlamına geliyor bu da akıllı telefonlar için şarj sorununu meydana getiriyor.

Yeni nesil telefonlarda yeni nesil piller olarak adlandırılan Lityum-iyon piller kullanılmakta ve bu piller biraz hassas çalışan mekanizmaya sahipler. 

Cep telefonlarımızın pillerine ne kadar özen gösterirsek onlarda o kadar uzun süre bize hizmet edeceklerdir hatta satarken de ona göre değer kaybetmeyecektir. Uzmanlara göre; yeni alınan bir telefon içerisinde bulunan yüzde 30 – 60 şarjı, şarj komple bitene kadar telefonu kullanmalıyız.

Şarj bitince de kapalı olarak tam dolum yapıp tekrar kullanmaya başlayıp şarjını tam bitirmeliyiz. Bu olay 3 kere tekrar edildikten sonra artık telefonunuzun şarjı yüzde 30 – 40 sınırına geldi mi asla kapanmadan şarja takmalı ve bundan sonraki kullanımınız bu şekilde olmalıdır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Lityum-iyon pil nedir?

Lityum iyon pil (kısa adıyla Li-ion) bir çeşit yeniden doldurulabilen pil teknolojisi. Bu teknoloji büyük bir çoğunlukla elektronik cihazlarımızda kullanılmaktadır. Ağırlıklarına ve büyüklüklerine oranla verebildikleri yüksek enerji ile en iyi pil çeşitlerinden bir tanesidir ve günümüzde yaygın olarak tercih edilmektedir.

Bu pil teknolojisinde hafıza etkisi yoktur ve kullanılmadıkları zamanlardaki enerji kayıpları yavaştır. Uygunsuz kullanılmaları halinde tehlikeli duruma gelebilirler. Eğer gerekli önlemler alınmaz ise diğer pil türlerine göre ömürleri daha kısa olabilir. Daha gelişmiş lityum iyon pil tasarımları ise lityum polimer pil (lithium polymer cell) ve lityum titanat pil hücreleridir.

Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

İnternet

Android tabanlı tüm akıllı cep telefonu ve tabletlere yüklenebilen dünyanın en büyük üçüncü uygulama mağazası AppGallery, yeni yıla özel bir fırsat sunuyor. Yeni Yıl...

Cep Telefonu

Bir cep telefonu alırken genelde insanlar fiyatına, kamerasına ve depolamasına bakarlar ve almadan önce rengine karar verip çıkarlar ama asla işlemcisini merak etmezler. Ardından...

Advertisement