Connect with us

Hi, what are you looking for?

Finans

IBAN Numarası Nedir?

Türkçe açılımı Uluslararası Banka Hesabı Numarası olan IBAN (International Bank Account Number), para transferleri yapılırken yanlış hesap numaralarına transfer yapılmasını önlemek amacı ile ilk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde ortaya çıkmış bir hesap numarası standardıdır.

Günümüzde gerek bireysel gerek ticari amaçlarla açılan her banka hesabının kendine ait IBAN numaraları otomatik olarak oluşturur ve bireysel ya da ticari amaçlarla para alınıp gönderilirken bu numaraya ihtiyaç duyulur. Ancak yakın zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı düzenlemeler dahilinde ülke genelinde Kolay Adres standardı IBAN’a ek olarak çıkartılan yerel standarttır.

Türkiye’de birisine para gönderirken ister IBAN numarası kullanabilir isterseniz de Kolay Adres kullanabilirsiniz. IBAN standardı otomatik olarak oluşturulurken Kolay Adres ile birisine para göndermek istediğinizde, karşı tarafın banka hesabına Kolay Adres tanımlamış olması gerekir.

IBAN Numarası Standardı Nasıl?

IBAN numarası, dünya üzerindeki tüm banka hesapları içinde yalnızca bir hesabı işaret eden; rakam ve harflerden oluşmaktadır. Her banka hesabın bir IBAN numarası vardır ve bir IBAN, yalnızca bir hesabı işaret etmektedir. Tek bir IBAN numarası birden fazla hesaba tanımlanamaz.

Bir IBAN numarası, en fazla 34 basamaktan oluşmaktadır. IBAN numarasının ilk dört hanesi, iki haneli ülke kodu ve iki haneli kontrol rakamını taşır. Kontrol rakamı, IBAN numarasının doğru ve geçerli olup olmadığını gösterir. IBAN’ın ilk dört haneden sonra oluşan kısmı, ulusal banka hesap numarasını içerir. Bu bölüm, IBAN’ın toplam uzunluğu 34 haneyi aşmayacak şekilde her ülke tarafından serbestçe belirlenebilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Türkiye Cumhuriyeti’nin IBAN uzunluğu 26 hane olarak belirlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nde kullanılan IBAN numarasının biçimi aşağıdadır:

Kolay Adres nedir?

Tıpkı IBAN numarası gibi, banka hesaplarına tanımlanan bir hesap numarası standardıdır. Türkiye Cumhuriyeti genelinde kullanılabilen Kolay Adres; telefon numarası, pasaport numarası, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ya da e-posta adresi olarak seçilebilir.

Kolay Adres standardı, IBAN gibi ezberlenmesi zor olan hesap numaralarına alternatif olarak çıkartılmıştır ve yalnızca Türkiye genelinde ki ve destekleyen diğer bankalar tarafından kullanılabilir. Bir banka hesabı hem ıBAN hem de Kolay Adres barındırabilir.

Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Advertisement