Siberdefter

Türkiye’de girişim yatırımları 2,2 milyar dolara ulaştı

KPMG Türkiye’nin ‘Türkiye Startup Yatırımları Raporu‘nu açıklandı. Girişim ekosisteminin senenin dokuz ayındaki performansını değerlendiren rapor, koronavirüs pandemisi ardından dijital platformlara yükselen ilgiyi ortaya koyuyor.

Rapora bakılırsa hızla artan taleple teknoloji şirketlerine yatırımcı ilgisi de mühim seviyede arttı. bizim ülkemizde senenin ilk dokuz ayındaki toplam yatırım ücreti 2,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

KPMG Türkiye’nin 212 ortaklaşa iş ile hazırladığı ‘Türkiye Startup Yatırımları Raporu’, teşebbüs ekosistemindeki gelişimi ortaya koyuyor. Devam eden küresel pandemiye karşın yatırımcılar yeni iş alanlarına odaklanıyor. Bunlar içinde teknoloji ve dijital hizmet şirketlerine yatırımcı ilgisinin mühim seviyede arttığı gözleniyor. 2020’nin ilk dokuz ayındaki toplam yatırım ücreti 2,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Yeni gerçekte 2020 gündemi

KPMG Türkiye Birleşme ve Satın Alma Danışmanlığı Lideri Gökhan Kaçmaz, pandemi döneminde 2020’nin ikinci çeyreğinin hareketli geçtiğini söyledi. Kaçmaz, salgının etkisiyle dünyada evde geçirilen sürenin artmasına paralel dijital platformlara da ilginin yükseldiğini kaydetti. Kaçmaz, mobil oyunlara ve dijital eğlence platformlarına ilginin asla olmadığı kadar arttığına dikkat çekti.

Geleneksel perakende şirketlerinin online penetrasyonda uzun vadeli hedeflerini birkaç ayda gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kaçmaz, “Hayatın dijitale taşınması ve dijitale ilginin büyüyerek artması sebebiyle yatırımcıların da ilgisini teknoloji şirketlerine yöneldi. Geçmişte teknoloji sektöründeki birleşme ve satın almalar yükselişte olsa da bu alaka firma değerlemelerine yansımıyordu.

2020’de bizim ülkemizde teşebbüs ekosistemindeki işlemlerin yanı sıra birleşme ve satın alma aktivitelerinde de hem muamele kütlesi bununla beraber muamele adedi açısından en büyük oranı teknoloji şirketlerinin alacağını söyleyebiliriz” dedi.

Rapora bakılırsa bu yılki dikkat çeken işlemlerden başlıklar şöyle:

Exit mobile version