LONDON, ENGLAND - DECEMBER 07: A visual representation of the digital Cryptocurrency, Bitcoin on December 07, 2017 in London, England. Cryptocurrencies including Bitcoin, Ethereum, and Lightcoin have seen unprecedented growth in 2017, despite remaining extremely volatile. While digital currencies across the board have divided opinion between financial institutions, and now have a market cap of around 175 Billion USD, the crypto sector coninues to grow, as it continues to see wider mainstreem adoption. The price of one Bitcoin passed 15,000 USD across many exchanges today taking it higher than previous all time highs. (Photo by Dan Kitwood/Getty Images)

Kripto Paralara “Miras Vergisi” Geliyor!

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan bir açıklamada dünyanın en popüler kripto para birimlerinden Bitcoin’in miras bırakılması konusunda karar verildiği duyuruldu. Buna göre Bitcoin sahibi mirasçılar beyanname vererek devlete vergi ödeyecek ve bu sayede Bitcoin miras alabilecek.

Kripto para piyasası ile ilgilenenler bilecektir ki son zamanlarda kripto paralar için bir vergi ödeme muhabbeti açıldı ve konu hakkında nihayet resmi mevkilerden cevaplar gelmeye başladı.

Bitcoin başta olmak üzere genel olarak kripto paralar hakkında kanunlar tam olarak belirlenmiş ve oturmuş değil. Hemen hemen her ülke kripto paralar konusunda farklı kararlara veriyorlar. Konuya örnek vereceksek Rusya ve Çin gibi ülkeler, kripto paraları sanal varlık olarak tanımlıyor.

Yasal çerçevede bir şeyin vergilendirilmeye tabi tutulması için, o şeyin türünün belirlenmesi gerekiyor. Ekonomi bültenlerinden sık sık aşina olduğumuz ve “satılacak mal” anlamına denk düşen emtialar, menkul kıymetler ve hatta döviz işlemleri farklı biçimlerde vergilendirilmektedir.

Bu bağlamda kripto para birimlerinin hangi kategoriye dahil olacağı şu anda tartışma konusu. SPK, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası arasında görüş ayrılıkları yaşanmakta. Bir başka yönden yakın zamanda Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara vergi gelebileceği ise zaten söylenmişti.

Bitcoin için “Veraset ve İntikal Vergisi” Geliyor

Kripto para birimlerinin babası olan Bitcoin için Veraset ve İntikal Vergisi dahilinde nasıl ele alınacağına dair karar verildi. Konu ile ilgili alınan karar Bahçeşehir Üniversitesi’nden Muhasebe Profesörü Prof. Dr. Fatma Ulucan Özkul tarafından resmi twitter hesabından paylaşıldı.

“Veraset ve İntikal Vergisi kapsamında #bitcoin mirasçıları beyanname vererek tahakkuk eden vergiyi ödeyebilecekleri gibi, beyanname vermeme durumunda bitcoini saklayan Kurum tarafından %5 tevkifat yapılması ve kalan tutarın mirasçılara ödenmesi GİB tarafından uygun görülmüştür.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir