Connect with us

Hi, what are you looking for?

İnternet

Clubhouse’ta Güvende Kalmak için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ses odaklı toplumsal sosyal ağ platformu Clubhouse, dünyanın dört bir yanından kullananların ilgisini cezbetmeye devam ediyor. Keepnet Labs, uygulamanın yarattığı itimat illüzyonuna karşı kullanıcıları tedbiri elden bırakmamaları yönünde uyarıyor.

Salgın sebebiyle evlere kapanılan dönemde ortaya çıkan ve insanların reel yaşam etkileşimlerine duyduğu özlemi gideren Clubhouse uygulaması, hususi davetiyeyle kullanılabilmesine ve ancak iPhone telefonlarda çalışmasına karşın, hızla popüler oldu.

Clubhouse’un en popüler olduğu 5. ülke Türkiye

An itibarıyla dünyanın dört bir yanından 8 milyon kullanıcıya ulaşan tatbik, Türkiye’de de oldukça sevildi. Diğer toplumsal ağlarda olduğu benzer biçimde en oldukça kullanılan ülkeler arasına ismini yazdıran Türkiye, Appfigures’ün şubat başlangıcında toplamış olduğu verilere nazaran uygulamanın en oldukça kullanıldığı ABD, Almanya, Japonya ve Birleşik Krallık’tan sonrasında 125 bine yakın indirme sayısı ile beşinci ülke oldu.

Yeni toplumsal ağ, insanların değişik konuların konuşulmuş olduğu odalara dinleyici, konuşmacı veya moderatör olarak katılmasına imkan tanıyor. Ancak tatbik kulaktan kulağa yayılırken, hâlâ birçok emniyet açığına ve gizlilik hatasına ev sahipliği yapıyor. Öte yandan, insanların benzer fikirlere haiz olduklarına inandıkları kişilere daha aleni ve temkinsiz yaklaşması, kurbanlarına karşı kullanmak için malumat arayışında olan siber korsanların işini kolaylaştırıyor.

Sosyal mühendislik saldırılarına karşı, paylaşımlarınıza dikkat edin

Clubhouse söyleşi odalarındaki konuşmalarının geçici olarak kaydedilmesine rağmen, konuşulanların odada bulunanlar tarafınca harici bir aygıtla kaydedilebileceğine dikkat çeken Keepnet Labs Türkiye Ülke Müdürü Erdinç Balcı, “Kullanıcıların dostane bir söyleşi sırasında söyledikleri şeylerin tümü veya bir kısmı kaydedilebilir ve bağlamı haricinde kullanılabilir. Kaydedilen konuşmalar siber korsanlar tarafınca fidye istemek amacıyla kullanılabileceği benzer biçimde, kurbanları ile alakalı daha çok şey öğrenen korsanların özelleştirilmiş oltalama saldırıları gerçekleştirmesini de kolaylaştırabilir” dedi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Keepnet Labs uzmanları, Clubhouse kullanıcılarına güvende kalmaları için aşağıdaki önerilerde bulundu.

  • –  Clubhouse dahil hiç bir toplumsal ağın kırılgan bilgilerinizi paylaşmak için güvenilir olmadığını unutmayın.
  • Uygulama, üye olduktan sonrasında adres defterinizi paylaşmanızı istiyor. Ancak Clubhouse, şu anda ancak ABD’deki veri gizliliği düzenlemesi CCPA ile ahenkli ve Avrupa’daki GDPR veya ülkemizdeki KVKK ile ahenkli değil. 
  • Moderasyon yetersizliği yüzünden nefret söylemlerine yada siber zorbalığa maruz kalmamak için yalnızca bildiğiniz ve güvendiğiniz odalara katılın.
  • Sizi rahatsız eden konuşmacıları engelleyebilirsiniz.
  • Karşınızdaki kişilerin reel adları yerine bir takma isim kullanabileceklerine karşı önlemli olun.
  • Konuşmalar her ne kadar odalar sona erdiğinde kullananların erişimine kapansa da bu konuşmaların eş zamanlı olarak kaydedilebileceğini yada bir başka toplumsal ağa aktarılabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
  • Halihazırda keşfedilen bir sistem hatası, kullananların görünmeden odalara katılabilmesini, konuşulanları dinleyebilmesini ve kaydedebilmesini olası kılıyor. Clubhouse bu hata üstünde çalıştıklarını duyursa da hiç sanal itimat hissine kapılmayın ve davranışlarında ölçülü kalın.
  • Sosyal ağın 18 ve üstü yaş sınıra riayet edin. Bu yaşın altındaki evlatların ve gençlerin sakıncalı içeriklere maruz kalmaması için toplumsal ağı kullanmalarına izin vermeyin.
  • Clubhouse’un muayyen durumlarda yasal mercilerle veri paylaşımı yapmak zorunda kalabileceğini ve IP adresiniz üstünden konumunuzu saptayabildiğini unutmayın.
  • Clubhouse şahsi verilerinizi satmasa da kendi hizmetlerini geliştirmek için kullanabilir ve iş ortaklarıyla paylaşabilir. Bu sebeple hangi verilerinizi sistemde tutacağınızı iyi değerlendirin.

Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Advertisement