Siberdefter

Ford Otosan ve AVL’den lojistik merkezler arasında tam otonom taşımacılık için büyük adım

Ford Otosan ve AVL, kamyonlar için otonom sürüş geliştirme konusundaki işbirliklerine yeni bir proje ile devam ediyor.

2019 sonbaharında ‘platooning – otonom konvoy’ teknolojisinin gösterimini başarılı bir şekilde gerçekleştiren iş ortakları, şimdi de “Seviye 4 Otomatik Pilot” teknolojisine odaklanıyor.

Otoyol taşımacılığında kullanılması için geliştirilmekte olan bu teknoloji ile birlikte kamyonlar lojistik merkezler arasındaki taşımacılık faaliyetlerini yerine getirebilecek.

Seviye 4 Otomatik Pilot teknolojisinin uzun vadede günümüz taşımacılığına göre daha verimli ve güvenli bir taşımacılık çözümü sunması öngörülüyor.

Bu teknoloji üzerinde yapılmakta olan geliştirme çalışmalarındaki hedef, şoför kullanımındaki bir araç kadar ve hatta daha da güvenli bir sürüşü otonom olarak gerçekleştirebilmek.

Bu hedefle birlikte, çeşitli hava olayları, trafik ve yol şartlarında emniyetli sürüşü temin edecek algoritmalar geliştiriliyor.

Görülen algoritmalar, gerçek sürüş sırasında toplanan veriler ile hem internet ortamında hem de gerçek kamyonlar üzerinde test ediliyor.

AVL ve Ford Otosan kapsamında öncelikle daha sık karşılaşılan trafik senaryoları üzerinde çalışıyor.

Proje ilerledikçe senaryoların karmaşıklığının kademeli olarak artırılması planlanıyor.

Sınıfının en iyisi lidar, radar, kamera sensörleri ve görev bilgisayarı ile donatılmış iki adet Uluslararası Yılın Kamyonu ödüllü Ford Trucks F-MAX, şimdiden Türkiye ve Almanya yollarında veri toplamaya başladı.

Gerçek sürüşler sırasında toplanan veriler yapay zeka (AI) temelli algılama ve karar verme algoritmalarını eğitmek ve test etmek amacıyla kullanılacak.

Seviye 4 Otomatik Pilot işlevini yerine getirmek için gerekli olduğu belirlenen algoritmalar, Ford Otosan ve AVL tarafından ortak bir şekilde ileri düzeyde mühendislik yaklaşımı kullanılarak geliştirilecek.

Geliştirilen otonom sürüş özelliklerinin en yüksek olgunluğa ve güvenliğe ulaşması için yenilikçi ve sistematik doğrulama metodolojileri uygulanacak.

AVL’nin Regensburg ve İstanbul’daki mühendislik ekipleri yazılım geliştirme alanındaki kapsamlı deneyimleri ve tecrübeleriyle katkıda bulunurken Ford Otosan da ağır ticari araçlar için Otonom Sürüş Sistemleri ve Şöför Destek Sistemleri geliştirme konusundaki uzmanlığıyla projeye güç katacak.

Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı projeyle ilgili beklentilerini şöyle ifade etti:

“Ar-Ge işbirliğimizin bu ikinci aşamasında lojistik merkezler arası otonom taşımacılık için otoyollarda kullanılmak üzere Seviye 4 Otonom Kamyonları geliştirmeyi ve test etmeyi hedefliyoruz. Ağır ticari taşımacılığın otoyollarda geçen önemli bir kısmını otomatikleştirmek suretiyle, Ford Trucks kamyonlarımız daha güvenli, hızlı, ucuz, çevre dostu ve güvenilir taşımacılık sunacak. Filo sahipleri, sürücüler, müşteriler ve toplum için değer yaratacak.”

Lojistik merkezler arası otonom taşımacılığın potansiyelini vurgulayan AVL İcra Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Rolf Dreisbach da şunları söyledi:

“Lojistik merkezler arası taşımacılık faaliyetlerininin otonom hale getirilmesi ile işletme maliyetlerinde %30’a varan düşüş sağlanması ve kamyonların dahil olduğu kaza sayısının ciddi oranda azaltılması hedefleniyor. AVL’nin teknoloji geliştirme gücü ve yenilikçi yaklaşımlarıyla, müşterilerimizi sektörlerinde en iyi konumda olmaları için, Otomatik Sürüş çözümlerini devreye almalarında desteklemek istiyoruz.”

Exit mobile version