Connect with us

Hi, what are you looking for?

Otomobil

Ford ve Google’dan İşbirliği

Otomobil üreticisi Ford ve internet devi Google, güçlerini birleştirme kararı aldılar ve bu ortaya çıkan işbirliği hakkında ise detaylı bilgileri bizlere aktardılar. İşbirliği kapsamına göre Google ve Ford kullanıcılara şu hizmetleri sunacak;

  • Ford ve Google, Ford müşterilerine benzersiz mobilite hizmetleri taktim etmek ve Ford’un dönüşüm planını hızlandırmak için türünün ilki olan bir iş donanması gerçekleştirdiklerini duyurdu.
  • Ford, iş donanması kapsamında Google’ın veri, suni zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) alanlarındaki uzmanlığından istifade etmek suretiyle Google Cloud’u bulut sağlayıcısı olarak tercih etti.
  • Altı senelik iş donanması kapsamında 2023 yılından itibaren bütün fiyat seviyeleri dahil olmak suretiyle gelecekteki milyonlarca Ford ve Lincoln modelinde, entegre Google uygulamaları ve hizmetleri Android tarafınca sağlanacak.
  • Yenilikçi bir yaklaşımla güçlerini birleştiren Ford ve Google, kişiselleştirilmiş alan kişi deneyimini tamamen yeni bir boyuta taşımayı hedefliyor. İki şirket, bu doğrultuda tamamen veriye dayalı çözümleri artıracak ‘Team Upshift’ isminde yeni bir ortak emek verme grubu da kuruyor.

Ford ve Google, Ford’un dönüşüm stratejisini hızlandırmak ve bağlantılı vasıta deneyimini yeni ve benzersiz bir boyuta taşımak için hususi bir stratejik konsorsiyum kurduklarını duyurdu. Ford hem de Google’ın veri, suni zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) alanlarındaki uzmanlığından istifade etmek suretiyle Google Cloud’u bulut sağlayıcısı olarak kullanacak. 6 senelik konsorsiyum kapsamında; 2023 yılından itibaren Ford ve Lincoln araçlarında entegre Google uygulamaları ve hizmetleri, Android tarafınca desteklenecek.

Psikopatlar, Yapay Zeka Hakkında Bize Ne Öğretebilir?
Psikopatlar, Yapay Zeka Hakkında Bize Ne Öğretebilir?

Yenilikçi bir yaklaşımla hareket eden Ford ve Google, Team Upshift isminde yeni bir ortak emek verme grubu kuracaklarını da duyurdu. İki firmanın malumat ve becerilerini bir araya getiren yeni oluşum, Ford’un dönüşümünü hızlandıran, kişiselleştirilmiş tüketici deneyimini tamamen yeni bir boyuta taşıyan veriye dayalı çözümler sunacak.

Bu yenilikçi çözümler; müşterilere vasıta satın alırken yeni alışveriş deneyimleri geliştirilmesi, veriye dayalı yeni satın alma teklifleri oluşturulması ve daha fazlasını içeriyor. 

Google Chrome'da Eklentisiz Ekran Görüntüsü Almak
Google Chrome’da Eklentisiz Ekran Görüntüsü Almak

Ford Başkanı ve CEO’su Jim Farley, mevzuyla alakalı yapmış olduğu değerlendirmede “Ford, elektrifikasyon stratejisi kapsamında, bağlanabilirlik ve otonom sürüş mevzusunda tarihin en mühim dönüşümüne öncülük ederken, Google bir araya gelerek, kullanıcılarına benzersiz bir deneyimi sunacak ve işimizi modernize edecek bir inovasyon enerjisini de oluşturuyor” diye konuştu.

“Ford, ortalama 120 senedir ilk montaj hattından en aktüel sürüş yardımcı teknolojilerine kadar, otomotiv piyasasına yenilikçi çözümleriyle doğrultu veriyor” diyen Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai ise, “Ford’un dönüşümünü hızlandırmak ve insanların yolda itimat arasında ve bağlantıda olmasını elde eden otomotiv teknolojileri taktim etmek için Google’ın gelişmiş suni zeka, veri analizi, malumat muamele ve bulut platformlarını sunmaktan gurur duyuyoruz”

Bu senenin sonlarından itibaren bulut sağlayıcısı olarak devreye girecek olan Google, Ford’un dijital dönüşümünü hızlandırmak, operasyonlarını modernleştirmek ve güvenli ve emniyetli bulutu ile bağlantılı vasıta teknolojilerini güçlendirmek için Google Cloud’un suni zeka (AI) ve makine öğrenimi (ML) ve veri analizi teknolojilerinden yararlanmasına destek olacak. Ford, Google Cloud platformu ile şunları yapmayı planlıyor;

  • Yenilikçi teknoloji ve kişiselleştirilmiş hizmetler ile alan kişi deneyimlerini daha da iyileştirmek,
  • Personel eğitimi ve daha güvenli tesis ekipmanı performansı için Vision AI (Yeni Nesil Görsel Tanıma) araştırmaları da dahil, ürün geliştirme, üretim ve tedarik zinciri yönetiminin modernizasyonunu hızlandırmak,
  • Müşterilere bakım yada takas önerilerinin yapılması benzer biçimde reel zamanlı bildirimlerle sonuçlanan veriye dayalı iş modellerinin uygulanması.

2023’ten itibaren Ford müşterileri yararlanmaya başlayacak

Ford ve Google, sürücülerin dikkatinin dağılmasını en aza indirmek ve güncellemelerle müşterilerine, keyifli, daha emin ve daha bereketli bağlantılı vasıta deneyimleri taktim etmek için ortak bir vizyon ortaya koyuyor. Ford ve Lincoln müşterileri 2023 yılından itibaren, Android işletim sistemi üstüne inşa edilen benzersiz dijital deneyimlerden, küresel harita ve ses teknolojisini içeren entegre Google uygulamaları ve hizmetlerinden yararlanmaya başlayacaklar;

Bir Ford arabasının iç görünüşü
Bir Ford arabasının iç görünüşü
  • Sürücüler, halihazırda ‘Google Asistan’ ile işlerini sesleriyle yaparak gözlerini yoldan ve elleri direksiyonda ayırmadan sürüş yapabilecek,
  • ‘Google Haritalar’ ile reel zamanlı trafik bilgisi, otomatik tekrar rota belirleme, şerit yönlendirmesi ve daha fazlasıyla hedeflerine daha süratli ulaşabilecek,
  • ‘Google Play’ ile müzik, podcast, sesli kitap ve daha fazlasını dinlemek için en sevdikleri uygulamalara erişebilecek. Bu uygulamalar vasıta içi kullanım için optimize ve entegre edilmiş bulunuyor. 

İş donanması ile Android, Ford ve üçüncü taraf geliştiricilerin devamlı gelişen ve daha kişiselleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi elde eden uygulamalar geliştirmesine de imkan tanınıyor. Herkesin haiz olması gereken, Ford’a hususi ürün ve hizmetler yaratmaya verdikleri önemi vurgulayan Farley “Bu entegrasyon, ekiplerimiz Ford ve Lincoln müşterileri için yenilikler geliştirirken, Google’ın birinci derslik tatbik ve hizmetlerine de erişimini sağlayacak” dedi.

Ford Motor Company Hakkında

Ford Motor logosu ve gökyüzü
Ford Motor logosu ve gökyüzü

Ford Motor Company (NYSE: F), Dearborn, Michigan merkezli bir küresel şirkettir. Şirket, Ford otomobil, kamyon, SUV, elektrikli vasıta ve lüks Lincoln araçları tasarlıyor, üretiyor, pazarlıyor ve servis hizmetlerini sunuyor, Ford Motor Credit Company vasıtasıyla finansal hizmetler sağlıyor ve elektrifikasyon, otonom araçlar ve mobilite çözümlerinde liderlik pozisyonlarını sürdürüyor. Ford küresel çapta ortalama 187.000 kişiye istihdam sağlıyor. Ford, ürünleri ve Ford Motor Credit Company hakkındaki daha çok malumat için lütfen www.corporate.ford.com adresini ziyaret edin.

Google Cloud nedir

Google Cloud logosu
Google Cloud logosu

Google Cloud, kuruluşlara biri olan altyapı, platform yetenekleri ve sektör çözümleri sağlar. Şirketlerin daha bereketli çalışmasına ve değişen ihtiyaçlara ahenk sağlamasına destek olmak için Google’ın son olarak teknolojisinden yararlanan kurumsal düzeyde bulut çözümleri sunuyoruz ve müşterilerimize gelecek için bir temel sağlıyoruz. 150’den fazla ülkedeki müşteriler, en tehlikeli sonuç iş problemlerini halletmek için güvenli iş ortakları olarak Google Cloud’a başvuruyor.

Google nedir

Google arama motoru sayfası
Google arama motoru sayfası

Google misyonunu hayattaki detayları organize etmek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı hale getirmek olarak belirledi. Google, Arama, Haritalar, Gmail, Android, Google Play, Chrome ve YouTube benzer biçimde mamüller ve platformlar vasıtasıyla milyarlarca adamın günlük yaşamında faal bir rol oynuyor. Dünya’nın en oldukça malum şirketlerinden kabul edilen Google, Alphabet Inc’in bir yan kuruluşudur.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Yapay Zeka

Google, yapay zeka alanında önemli bir adım atarak, geliştirdiği mesajlaşma botu Google Bard’ı genel erişime açtığını duyurdu. Uzun süredir kapalı beta aşamasında olan Bard,...

Yazılım

Firebase, Google tarafından geliştirilen bir mobil ve web uygulamaları geliştirme platformudur. Firebase, veri depolama, veritabanı, kullanıcı yetkilendirme, push bildirimleri, gerçek zamanlı sohbet ve benzeri...

Cep Telefonu

XDA-Developers ekibi tarafından elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda internet devi Google’ın yakın zamanda piyasaya süreceği yeni nesil amiral gemisi segmentindeki telefonları Google Pixel 6 ve...

Girişimcilik

İnternet devi Google, Oyun ve Uygulama Akademisi adında yeni bir eğitime başlıyor ve katılım sağlayacak kişiler Akademi’de uygulama, oyun ve oyun sanatı geliştirme, proje...

Advertisement