Connect with us

Hi, what are you looking for?

Yazılım

0-5 yaş arası çocukların gelişimine yapay zeka desteği!

Dijital teknolojilerin kullanım alanlarına her geçen gün yenileri ekleniyor. Son olarak erken çocukluk gelişimi, bakımı ve eğitiminin yaygınlaştırılması için yapay zeka destekli dijital ebeveyn asistanı geliştirildi. Alegori Eğitim Teknolojileri tarafından geliştirilen Mia adlı dijital asistan, etkinlik öneri sistemiyle kaliteli erken çocukluk dönemini her çocuk ve ebeveyn için mümkün hale getirmeyi amaçlıyor.

Doğumdan itibaren başlayan erken çocukluk dönemi, çocukların uzun vadeli gelişim ve sağlığının doğru temeller üstünde gelişmesi için büyük önem taşıyor. Kaliteli bir erken çocukluğun her çocuk için mümkün olması, UNESCO’nun da 2030 yılına dair öncelikli hedefleri arasında yer alıyor. Diğer tüm Küresel Hedefler gibi, dünya çapında bu alana ilişkin çalışmalar sürerken, Türkiye’den de önemli bir hamle geldi.

Yerli eğitim teknolojileri şirketi Alegori, Dijital Ebeveyn Asistanı Mia4Kids’i hayata geçirdiğini duyurdu. Alegori Eğitim Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Ecem Tezel Aldanmaz, şu sözleri dile getirdi:

“Araştırmalar, çocukların zekalarının %90’ının ilk 5 yılda geliştiğini gösteriyor. Howard Gardner tarafından geliştirilen Çoklu Zeka Kuramının da vurguladığı gibi her çocuk zekidi ve sözel, görsel, kinestetik, içsel, müzik, doğa, mantıksal, sayısal olmak üzere 8 zeka alanına sahiptir. Doğru eğitimle her bir alanı iyi bir yeterlilik seviyesine getirmek mümkün. Tam da bu noktada devreye giren Mia, yapay zeka ve veri bilimi temelli günlük oyun önerileriyle çocukların çoklu zeka gelişimine destek oluyor”

Yeni nesil dijital asistan Mia, her adımda ebeveynlerin yanında!

0-5 yaş arasındaki çocukların vakitlerinin önemli bir kısmını evde bir yetişkinle geçirdiğine ve bu sürenin pandemiyle birlikte daha da arttığına dikkat çeken Ecem Tezel Aldanmaz, “Aile bireyi olsun olmasın, çocukların bakımını üstlenen yetişkinler genellikle gelişimine katkı sağlayacak eğitsel içerik ve etkinliklere tam olarak sahip değiller.

Eğitim sektöründeki 10 yılı aşkın deneyimimizi teknolojiyle buluşturarak, bu soruna bütüncül bir çözüm getirmek üzere yola çıktık ve Dijital Ebeveyn Asistanı Mia4Kids’i geliştirdik. Mia4Kids, çocukların beyinsel gelişiminin takip edilmesi ve desteklenmesine yönelik yapay zeka ve veri bilimine dayalı etkinlik öneri sistemiyle ebeveynlerin her adımında yanında olan yeni nesil bir dijital asistan” diye konuştu.

2 binden fazla eğitsel içerik içinden çocuğunuza uygun olanı öneriyor

Dijital asistan Mia’nın çalışma prensibine de değinen Ecem Tezel Aldanmaz, “Mia, 2 binden fazla eğitsel oyun/etkinlik içerisinden takip edilen çocuğa özgü günlük oyun ve etkinlikler öneriyor. Bunun yanı sıra, her hafta sonunda yine çocuğa özgü 8 zeka alanı bazında gelişim ve psikolog raporlarını ebeveyne iletiyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Ek olarak, bakıcılarına Mia4Kids etkinliklerini yaptırmakta zorlanan, eğitimli bakıcı sorunu yaşayan çalışan ebeveynlerimizden gelen talep üzerine www.miaakademi.com kariyer sitemizle de destek veriyoruz. Ebeveynlerimiz; “İlk Yardım”, “Çocuklukta Sınır Koyma”, “Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi” “Çocuk ve Oyun” gibi 14 başlıktan oluşan pedagog ve psikologlarımızın hazırladığı “Mia Çocuk Gelişimi” eğitimini tamamlayan sertifikalı oyun abi ve ablalarına ulaşabiliyor. Amacımız, ülkemizde kaliteli erken çocukluk gelişimini destekleyerek ekonomik olarak üretken ve kültürel olarak zengin bir toplum inşa edebilmek” ifadelerini kullandı.

Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Haberler

İnternet basını olarakta geçen Siberdefter’in kurucusu Genç Girişimci Cenk Kahramaner, “Geleceği Kodluyoruz” sloganı ile The Code Republic isimli yazılım şirketini faaliyete geçirdi. Genel Merkezi...

Yazılım

Yazılımcı maaşları, çeşitli faktörlerden etkilenir ve bu faktörler arasında yer alan şeyler arasında şirket büyüklüğü, şirketin bulunduğu yer, yazılımcının tecrübesi ve yetenekleri, yazılımcının çalıştığı...

Teknoloji

Miyase Sertbarut, edebî yaratıcılığın boyutlarını sorguladığı yeni romanı “Asistanın İsyanı”nda, bu sorunun yanıtını arıyor. Tudem Yayınları etiketiyle raflara yerleşen kitap, hızla dijitalleşen dünyada kendi varlığını...

Metaverse

Metaverse teknolojisi fiziksel ve dijital dünyayı buluşturmaya devam ediyor. Yetişkinlerin %74’ü gelecek dönemde metaverse’e katılmayı düşünürken, dünyanın ilk sanal vatandaşı ise Maltalı Marija oldu....

Advertisement