Connect with us

Hi, what are you looking for?

Apple

Apple Car Geliyor: Direksiyon ve Pedal Olmayacak!

Cupertino merkezli teknoloji ve yazılım devi Apple‘ın en son 2024 yılında bir araba piyasaya süreceğini ve bu konuda Toyota veya bir başka Japon otomobil markasıyla işbirliği yapacağına dair planlar duymuştuk.

Şimdi ise Bloomberg tarafından yayımlanan bir haberde Apple’ın kendisine daha da büyük hedefler koymaya verdiğini ve ilk arabalarını direksiyon ve pedal barındırmadan tamamen otonom (sürücüsüz) hale getirmek istediğini öğrendik.

Bu otonom isteği Apple’ın merkezi bir bilgi-eğlence sistemi ile salon benzeri bir iç mekan yaratmasına olanak sağlayacak. Daha önceki raporlara gelecek olursak şirketin Apple Car departmanında birçok eski Tesla donanım ve yazılım mühendisi görev alıyor.

Bildirildiğine göre Amerika Birleşik Devletleri merkezli yazılım ve teknoloji devi şirket, direksiyon, pedal gibi aracı kontrol edeceğimiz bir sistemi terk ederek “insanların yönlendirmek yerine pasif bir şekilde bindiği bir gelecek için bir otomobilin içini yeniden hayal etmeyi” planlıyor.

Yılda 100 bin adet Apple Car üretilmesi hedefleniyor!

Bir Apple Car konsepti ve Apple'ın şu anki CEO'su Tim Cook
Bir Apple Car konsepti ve Apple’ın şu anki CEO’su Tim Cook

Raporlara göre Apple, 2025 yılına kadar Apple Car olarak isimlendirilmesini tahmin ettiğimiz arabasını piyasaya sunmayı hedefliyor. Şirket temel teknolojiye odaklanmak yerine aracın stil ve bilgi-eğlence yönüne daha çok odaklanacağı, mekanik tarafını ise otomobil şirketine bırakacağı iddia ediliyor.

Araba ile ilgili raporlarda Apple’ın çığır açan bir pil teknolojisine de sahip olduğu bildiriliyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Daha önceden internete düşen raporlara baktığımız zaman Apple, yılda yüz bin adede kadar Apple otomobil üretimi tamamlamayı hedefliyor ve bu hedef, henüz yeni gelişmekte olan bir pazara oldukça büyük bir giriş anlamına geliyor.

Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Apple

Apple platformuna uygulama geliştirirken kullandığımız Pods (Pod veya Cocoapods) Apple Sillicon işlemcili yeni nesil Mac ve Macbook cihazlarda problem çıkartabiliyor. Bu makalede ise bu...

Apple

ABD merkezli teknoloji ve yazılım devlerinden Apple, iPhone SE 2022 modelini tanıttı. 5G bağlantı teknolojisi ve A15 Bionic yonga seti güncellemesi ile gelen akıllı...

Apple

Cupertino merkezli teknoloji ve yazılım devi Apple, 8 Mart 2022 saat 21.00 itibari ile düzenlendiği lansman etkinliğinde yeni teknolojilerini tanıttı ve lansman sonrasında ise...

İşletim Sistemi

Geride bıraktığımız haftalar Cupertino merkezli teknoloji ve yazılım devlerinden Apple, macOS Monterey‘in kararlı sürümünü resmi olarak yayınladı ancak şirketin işletim sistemindeki tüm sorunları bulmak...

Advertisement