Connect with us

Hi, what are you looking for?

Finans

Türkiye’de girişim yatırımları 2,2 milyar dolara ulaştı

KPMG Türkiye’nin ‘Türkiye Startup Yatırımları Raporu‘nu açıklandı. Girişim ekosisteminin senenin dokuz ayındaki performansını değerlendiren rapor, koronavirüs pandemisi ardından dijital platformlara yükselen ilgiyi ortaya koyuyor.

Rapora bakılırsa hızla artan taleple teknoloji şirketlerine yatırımcı ilgisi de mühim seviyede arttı. bizim ülkemizde senenin ilk dokuz ayındaki toplam yatırım ücreti 2,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

KPMG Türkiye’nin 212 ortaklaşa iş ile hazırladığı ‘Türkiye Startup Yatırımları Raporu’, teşebbüs ekosistemindeki gelişimi ortaya koyuyor. Devam eden küresel pandemiye karşın yatırımcılar yeni iş alanlarına odaklanıyor. Bunlar içinde teknoloji ve dijital hizmet şirketlerine yatırımcı ilgisinin mühim seviyede arttığı gözleniyor. 2020’nin ilk dokuz ayındaki toplam yatırım ücreti 2,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Yeni gerçekte 2020 gündemi

KPMG Türkiye Birleşme ve Satın Alma Danışmanlığı Lideri Gökhan Kaçmaz, pandemi döneminde 2020’nin ikinci çeyreğinin hareketli geçtiğini söyledi. Kaçmaz, salgının etkisiyle dünyada evde geçirilen sürenin artmasına paralel dijital platformlara da ilginin yükseldiğini kaydetti. Kaçmaz, mobil oyunlara ve dijital eğlence platformlarına ilginin asla olmadığı kadar arttığına dikkat çekti.

Geleneksel perakende şirketlerinin online penetrasyonda uzun vadeli hedeflerini birkaç ayda gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kaçmaz, “Hayatın dijitale taşınması ve dijitale ilginin büyüyerek artması sebebiyle yatırımcıların da ilgisini teknoloji şirketlerine yöneldi. Geçmişte teknoloji sektöründeki birleşme ve satın almalar yükselişte olsa da bu alaka firma değerlemelerine yansımıyordu.

2020’de bizim ülkemizde teşebbüs ekosistemindeki işlemlerin yanı sıra birleşme ve satın alma aktivitelerinde de hem muamele kütlesi bununla beraber muamele adedi açısından en büyük oranı teknoloji şirketlerinin alacağını söyleyebiliriz” dedi.

Rapora bakılırsa bu yılki dikkat çeken işlemlerden başlıklar şöyle:

  • Yılın ilk üç çeyreğinde en büyük muamele Amerika merkezli Zynga’nın Haziran ayında Türk firması Peak Games’i1.8 milyar dolara satın almasıydı. Peak Games kıymeti 1 milyar doları aşarak Türkiye’nin ilk ‘unicorn’ firması oldu.
  • Aynı dönemde gerçekleşen ikinci en büyük muamele ise tekrar Zynga’nın Ağustos ayında Türk firması Rollic Games’i 168 milyon dolara satın alması oldu.
  • 2020’nin bir öteki büyük işlemi finansal teknoloji sektöründen geldi. Payguru’nun Ortadoğu ve Afrika bölgesinin en büyük mobil ödeme şirketlerinden önde gelen Tpay’e satışı senenin öne çıkan işlemiydi.
  • Sağlık ve biyoteknoloji alanında etkinlik yayınlayan görme engellilere yönelik zeki baston üreticisi WeWALK, 3 boyutlu dijital vücut tarama girişimi Digime3D, hanım sağlığı takip ve analizi uygulaması PepApp, mikrobiyal biyopeptit üretimi ile gıdaların raf ömrünü arttırmayı hedefleyen Nanomik ve dijital patoloji alanında etkinlik yayınlayan Virasoft’a meydana getirilen yatırımlar da tekrar benzer biçimde öne çıktı.
  • 102 startup yatırımı, 18 pay satış işlemi
  • 2020’nin ilk çeyreğinde startuplar 30 muamele ile kıymeti açıklanan yatırımlar baz alındığında toplam 19 milyon dolarlık yatırım alırken, bu ikinci çeyrekte 27 muamele ile 28,3 milyon dolarlık yatırım ücreti, üçüncü çeyrekte ise 44 muamele ile 45,8 milyon dolarlık yatırım tutarını bununla beraber getirdi.
  • Startup pay satışları dikkate alındığında ilk çeyrekte kıymeti açıklanmayan toplam 3 muamele gerçekleşirken, bu ikinci çeyrekte 5 muamele ile Peak satışının da etkisiyle 1831,6 milyar dolarlık muamele kütlesi ve üçüncü çeyrekte ise 10 muamele ile 301,9 milyon dolarlık muamele kütlesi yarattı.
  • Oyun sektörü şampiyon oldu
  • İlk üç çeyrekte gerçekleşen 8 muamele ve ortalama 2 milyar dolarlık muamele kütlesi ile oyun sektörü ise önder alt sektör olarak 2020 yılının yıldızı oldu.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Written By

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Advertisement