Connect with us

Hi, what are you looking for?

Haberler

2020 Yılında Spotify’da En Çok Ne Dinlendi?

2020 yılının hemen hemen sonuna geldik. 2020, fizyolojik olarak oldukca uzun zaman ayrı kaldığımız fakat öteki taraftan bir araya gelmenin bir biçimde değişik yollarını bulduğumuz bir sene olarak hatırlanacak. 2020 defterini resmi olarak kapatmadan önce, sanki 700 ay devam etmiş benzer biçimde gelen bu sene süresince bir anlamda yola devam etmemizi elde eden müzik ve podcast dünyasının peşindeki adları kutlamak için hala birazcık zaman var. Ve Spotify 2020 Özeti ile tam da bunu yapıyor.

Spotify bugün, dünya çapında ve bizim ülkemizde toplam 320 milyon adamın audio dünyasında neler dinlediğini ve keşfettiğini ortaya koyan senenin en oldukca dinlenen sanatçı, albüm, şarkı, çalma sıralaması ve podcast’lerini açıkladı. İster malumat almak için olsun talep eder şarkılara eşlik etmek yahut yalnızca bir şeyler çalmak için, insanoğlu dinlemeye devam etti ve gerek sanatçılar gerekse podcast yayıncıları üretmekten hiç geri istanbul vip escort durmadı.

İşte Spotify’ın Dünya ve Türkiye Sonuçlarını içeren 2020 Özeti :

TÜRKİYE’DE EZHEL ÜST ÜSTE ÜÇÜNCÜ KEZ ZİRVEDE

Dünya genelinde 8.3 milyon dinlenme ile Porto Riko’lu rapçi Bad Bunny Spotify’da 2020 yılının en oldukca dinlenen sanatçısı oldu. Bad Bunny’nin ardından Drake gelirken, 2020 senesinde dünyada en oldukca dinlenen üçüncü sanatçı J Balvin oldu. Dördüncü sıraya yerleşen Juice WRLD‘ü ise The Weeknd takip etti.

bizim ülkemizde 2020 yılının en oldukca dinlenen sanatçısı üste üste üçüncü kere Ezhel olurken, ikinci sıraya yerleşen Sezen Aksu, TOP 5 sanatçı listesindeki tek hanım ve tek pop sanatçısı oldu. bizim ülkemizde en oldukca dinlenen üçüncü sanatçı Murda olurken, Sagopa Kajmer dördüncü, Patron ise beşinci sıraya yerleşti. Türkiye’nin TOP 10 sanatçı sıralamasında rap müziğin ağırlığı hissedilirken, pop müzik de Sezen Aksu’nun yanı sıra, Zeynep BastıkEmir Can İğrek benzer biçimde isimlerle TOP 10 sanatçı listesindeki yerini aldı. 

Yüzyüzeyken Konuşuruz ve Dolu Kadehi Ters Tut benzer biçimde indie gruplar da 2020 senesinde Türkiye’nin en oldukca dinlenen 10 sanatçısı içinde yer aldı. TOP 10 listesindeki sanatçıların tüm bunlar Türk sanatçılardan oluştu.

Advertisement. Scroll to continue reading.

En oldukca dinlenen müzik gruplarında ise gerek sanatçı sayısı gerekse dinlenme payı açısından 2020 senesinde yükselişe geçen indie müzik türü dikkat çekti.2020 yılının en oldukca dinlenen 10 müzik grubu içinde 5 indie grubu yer aldı.

TÜRKİYE’DE EN ÇOK DİNLENEN KADIN SANATÇILAR POP DÜNYASINDAN

Billie Eilish, 2020 yılının en oldukca dinlenen hanım sanatçısı olarak ikinci kere üst üste zirvede yer aldı. Eilish’i ikinci sırada Taylor Swift takip ederken, üçüncü sırada ise Ariana Grande yer aldı. Dünyanın en oldukca dinlenen hanım sanatçıları listesinin dördüncü sırasına Dua Lipa, beşinci sırasına ise Halsey yerleşti.

bizim ülkemizde en oldukca dinlenen hanım sanatçı listesinin zirvesindeki isim 2017 yılından beri değişmedi ve yeniden Sezen Aksu oldu. Sezen Aksu’yu ikinci sırada Zeynep Bastık, üçüncü sırada ise Billie Eilish takip etti. Listenin dördüncü esnasında Sertab Erener yer alırken, beşinci sıraya iseSena Şener yerleşti. Türkiye’nin TOP 10 hanım sanatçı sıralamasında Billie Eilish’in yanı sıra, Dua Lipa ve Lana Del Rey benzer biçimde yabancı adlar de yer aldı. 2020 yılı Türkiye’deki hanım sanatçıların müzik sahnesinde daha çok boy gösterdikleri bir sene oldu. Spotify’da bizim ülkemizde en oldukca dinlenen 150 sanatçı listesindeki hanım sanatçı sayısı, 2019 yılına kıyasla 2020 senesinde yüzde 20’ye yakın bir artış gösterdi.

2020’DE TÜRKİYE’DE INDIE MÜZİK TÜRÜNE İLGİ ARTTI

2020 yılının dünya çapında en oldukca dinlenen şarkısı, 1.6 milyar dinlenme ile The Weeknd‘den “Blinding Lights” oldu. İkinci ve üçüncü sırada ise sırasıyla, Tones And I’dan “Dance Monkey” ve Roddy Ricch‘ten “The Box” yer aldı. 2020 yılının dünyada en oldukca dinlenen dördüncü şarkısı Imanbekve SAINt JH‘un “Roses – Imanbek Remix” isminde kaydı olurken, beşinci sıraya ise Dua Lipa’dan “Don’t Start Now” yerleşti.

Geçen seneye oranla pek oldukca yeni sanatçının daha çok şarkıyı müzikseverlerle buluşturduğu 2020 senesinde Türkiye’nin en oldukca dinlenen şarkısı iki rapçi Ezhel ve Murda’nın “Bi Sonraki Hayatımda Gel” şarkısı olurken, ikinci sırada Gazapizm’in “Unutulacak Dünler” isminde kaydı yer aldı.

Üçüncü sıraya Zeynep Bastık’tan “Uslanmıyor Bu” yerleşirken TOP 5 şarkı listesinin devamına yeniden rap şarkıları damga vurdu. Reynmen‘den “Leila” dördüncü, Ezhel ve Murda’nın bir öteki düetleri “AYA” ise beşinci sırada yer aldı. bizim ülkemizde 2020 senesinde en oldukca dinlenen 10 şarkının 9’u Türkçe şarkılardan oluşurken, tek yabancı şarkı, Tones And I’dan “Dance Monkey” oldu.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Türkiye’nin TOP 10 şarkı sıralamasında rap’e öteki müzik türleri eşlik etti. Yüzyüzeyken Konuşuruz’dan “Kazılı Kuyum” ve İkiye On Kala’dan “Kafamda Kentsel Dönüşümler“, bizim ülkemizde 2020 yılının en oldukca dinlenen 10 şarkısı içinde yer edinen indie şarkılar olurken, Didomido ve Eglo G düeti olan elektro pop türündeki “Nimet” de 2020 yılını damga vuran bir öteki şarkı oldu.

Dünya genelinde en oldukca dinlenen albüm, 3.3 milyar dinlenme ile Bad Bunny’nin YHLQMDLG isminde albümü olurken, The Weeknd’den After Hours ikinci sıraya, Post Malone’nun Hollywood’s Bleeding isminde albümü ise üçüncü sıraya yerleşti. 2020 yılının TOP 5 albüm listesinin dördüncü esnasında Harry Styles‘ın Fine Line albümü, beşinci esnasında ise Dua Lipa’nın Future Nostalgia albümü yer aldı.

bizim ülkemizde 2020 senesinde en oldukca dinlenen albümlere gelince; listenin ilk esnasında Murda’nın Made In Turkey albümü yer aldı. Murda’yı sırasıyla Gazapizm’in HİZAve Ufo361‘in Lights Outalbümleri takip etti. Dördüncü sıraya Murda’nın bir öteki albümü olan DOĞAyerleşirken, Türkiye’nin TOP 5 albümü listesinin son esnasında ise Yüzyüzeyken Konuşuruz grubunun Akustik Travmaisminde albümü yer aldı.

Akustik Travma’nın yanı sıra, Adamlar‘dan Dünya Günlükleri ve Dolu Kadehi Ters Tut‘tan Karanlıkbenzer biçimde indie albümler de 2020 yılının en oldukca dinlenen 10 albümü içinde yer aldı. Türkiye’nin 2020 yılı TOP 10 albüm listesindeki tek yabancı albüm ise Billie Eilish‘ten geldi ve WHEN WE ALL FALL ASLEEP WHERE DO WE GO? oldu.

2020 yılının Spotify tarafınca hazırlanan en popüler editoryal çalma sıralaması 27 milyondan fazla takipçi ile dünya çapında Today’s Top Hits olurken, Hot Hits Türkiye ise Türkiye’deki en popüler editoryal çalma sıralaması olarak öne çıktı.

PODCAST DÜNYASINDA NELER OLDU?

2020 yılının dünya genelindeki en popüler podcast yayını The Joe Rogan Experience olurken, ikinci sıraya TED Talks Daily, üçüncü sıraya ise The Daily yerleşti. Dördüncü sırada TheMichelle Obama Podcast, beşinci sırada ise güldürü türündeki Call Her Daddy yer aldı.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bizim ülkemizde 2020 senesinde en oldukca dinlenen podcast yayınları ise şu şekildeki sıralandı: En oldukca dinlenen 5 podcast yayınının birinci sırasına Kendine İyi Davran, ikinci sırasına umarim annem dinlemez, üçüncü sırasına ise O Tarz Mı? yerleşti. Listenin dördüncü esnasında Zihnimin Kıvrımları bulunurken beşinci sırada Fularsız Entellik yer aldı.

Peki, 2020 senesinde en oldukca hangi podcast türü dikkat çekti? Dünya genelinde ilk sırada Toplum ve Kültür, ikinci sırada ise Komedi türü yer aldı. 2020 yılının TOP 5 podcast listesindeki üçüncü tür Hayat Tarzı ve Sağlık, dördüncü ve beşinci tür ise Sanat ve Eğlence ve Eğitimsel oldu. bizim ülkemizde de ilgi, bu beş tür üzerindeydi. Sadece bizim ülkemizde en oldukca dinlenen podcast türlerinde global listeden değişik olarak beşinci sıraya Hikayeler yerleşti.

Daha fazla malumat için Spotify’ın blog sayfası For the Record‘u ve Bad Bunny’nin senenin en oldukca dinlenen sanatçısı olduğu haberi alınca verdiği tepkiyi görmek ve 2020 yılının dinleme trendleri ile 2020 Özeti’ne dair daha ayrıntılı verileri incelemek için Spotify: For the Record podcast yayınının son kısmına göz atabilirsiniz.

2020 yılının en oldukca dinlenenleri ile alakalı global ve Türkiye verilerinin TOP listeleri ise aşağıda yer alıyor.

Son olarak, kullananların kendi 2020’lerini tanımlayan müzik ve podcast’lerle alakalı ayrıntılı bir çözümleme sunan ve gelecek günlerde yayınlanacak olan Spotify’ın dinleyiciler için oluşturduğu fazlaca popüler 2020 Özetin ve Sanatçı ve Podcast Yayıncıları Özeti ile alakalı yeni özellikler ve daha çok malumat için kulağınız bizde olsun.

Spotify 2020 Özeti Global TOP Listeleri:

Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Sanatçılar:

 1. Bad Bunny
 2. Drake
 3. J Balvin
 4. Juice WRLD
 5. The Weeknd

Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Kadın Sanatçılar:

 1. Billie Eilish
 2. Taylor Swift
 3. Ariana Grande
 4. Dua Lipa
 5. Halsey

Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Albümler:

 1. YHLQMDLG, Bad Bunny
 2. After Hours, The Weeknd
 3. Hollywood’s Bleeding, Post Malone
 4. Fine Line, Harry Styles
 5. Future Nostalgia, Dua Lipa

Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Şarkılar:

 1. Blinding Lights“, The Weeknd
 2. Dance Monkey“, Tones and I
 3. The Box“, Roddy Ricch
 4. Roses – Imanbek Remix“, Imanbek ve SAINt JHN
 5. Don’t Start Now“, Dua Lipa

Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Podcast yayınları:

 1. The Joe Rogan Experience
 2. TED Talks Daily
 3. The Daily
 4. TheMichelle Obama Podcast
 5. Call Her Daddy

Dünya Genelinde En Çok Dinlenen Podcast Türleri:

 1. Toplum ve Kültür
 2. Komedi
 3. Hayat Tarzı ve Sağlık
 4. Sanat ve Eğlence
 5. Eğitimsel

Spotify 2020 Yılın Türkiye TOP Listeleri:

Spotify Türkiye'de En Çok Dinlenen sanatçılar
Spotify Türkiye’de En Çok Dinlenen sanatçılar

Türkiye’de En Çok Dinlenen Sanatçılar:

 1. Ezhel
 2. Sezen Aksu
 3. Murda
 4. Sagopa Kajmer
 5. Patron
 6. Yüzyüzeyken Konuşuruz
 7. Zeynep Bastık
 8. Emir Can İğrek
 9. Gazapizm
 10. Dolu Kadehi Ters Tut
Spotify Türkiye'de En Çok Dinlenen Kadın Sanatçılar:
Spotify Türkiye’de En Çok Dinlenen Kadın Sanatçılar:

Türkiye’de En Çok Dinlenen Kadın Sanatçılar:

 1. Sezen Aksu
 2. Zeynep Bastık
 3. Billie Eilish
 4. Sertab Erener
 5. Sena Şener
 6. Göksel
 7. Tuğçe Kandemir
 8. Dua Lipa
 9. Sıla
 10. Lana Del Rey

Türkiye’de En Çok Dinlenen Müzik Grupları:

 1. Yüzyüzeyken Konuşuruz
 2. Dolu Kadehi Ters Tut
 3. Duman
 4. Pinhani
 5. Adamlar
 6. Mor ve ötesi
 7. maNga
 8. Perdenin Ardındakiler
 9. İkiye On Kala
 10. BTS
Spotify Türkiye'de En Çok Dinlenen Şarkılar
Spotify Türkiye’de En Çok Dinlenen Şarkılar

Türkiye’de En Çok Dinlenen Şarkılar:

 1. Bi Sonraki Hayatımda Gel – Murda, Ezhel
 2. Unutulacak Dünler – Gazapizm
 3. Uslanmıyor Bu – Zeynep Bastık
 4. Leila– Reynmen
 5. AYA – Murda, Ezhel
 6. Sağı Solu Kes – Gazapizm
 7. Kazılı Kuyum – Yüzyüzeyken Konuşuruz
 8. Nimet – Didomido, Eglo G
 9. Dance Monkey – Tones And I
 10. Kafamda Kentsel Dönüşümler – İkiye On Kala
Spotify Türkiye'de En Çok Dinlenen Albümler:
Türkiye’de En Çok Dinlenen Albümler:

Türkiye’de En Çok Dinlenen Albümler:

 1. Made In Turkey – Murda, Ezhel
 2. HİZA – Gazapizm
 3. Lights Out – Ufo361
 4. DOĞA– Murda
 5. Akustik Travma – Yüzyüzeyken Konuşuruz
 6. Dünya Günlükleri – Adamlar
 7. Müptezhel – Ezhel
 8. ORMAN KANUNLARI– Ben Fero
 9. Karanlık– Dolu Kadehi Ters Tut
 10. WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO? – Billie Eilish
Spotify Türkiye'de En Çok Dinlenen Podcast Yayınları:
Spotify Türkiye’de En Çok Dinlenen Podcast Yayınları:

Türkiye’de En Çok Dinlenen Podcast Yayınları:

 1. Kendine İyi Davran
 2. umarim annem dinlemez
 3. O Tarz Mı?
 4. Zihnimin Kıvrımları
 5. Fularsız Entellik

Türkiye’de En Çok Dinlenen Podcast Türleri:

 1. Toplum ve Kültür
 2. Sanat ve Eğlence
 3. Komedi
 4. Hayat Tarzı ve Sağlık
 5. Hikayeler

Spotify nedir?

Spotify, 2008’de kurulduğu günden bu yana, müzik dinleme alışkanlıklarını sonsuza dek değiştirdi.

Misyonumuz; milyonlarca yaratıcı sanatçıya sanatlarını var etme fırsatı verirken milyarlarca müzikseverin bu sanatçılardan ilham ve keyif almasını sağlayarak insanoğlunun yaratıcı potansiyelini açığa çıkarmak. Yaptığımız her şey, sahip olduğumuz müzik aşkına dayanıyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

60 milyonun üzerinde şarkıyı ve 1,9 milyon podcasti ücretsiz olarak keşfedebilir, yönetebilir ve paylaşabilirsiniz. Ya da Spotify Premium ile offline mod, gelişmiş ses kalitesi, Spotify Connect ve reklamsız müzik deneyimi gibi özelliklere erişim sağlayabilirsiniz. Spotify bugün, 92 ülkeden 144 milyonu Premium üye olmak üzere 320 milyonun üzerindeki kullanıcı sayısı ile dünyanın en popüler dijital müzik hizmet platformudur.

Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Advertisement