2021 Açlık sınırı 2 bin 652 TL oldu!

Türkiye‘nin yeni gündem konularından birisi olan 2021 Açlık Sınırı açıklandı. 2021 Açlık sınırı 2 bin 652 TL oldu! Dört kişilik yaşam sürdüren bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması (açlık sınırı) 2.651,87 TL’dir.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (TÜRK-İŞ) çalışanların ‘geçim şartlarını’ ortaya koymak amacı ile otuz dört yıldan bu yana aralıksız her ay düzenli olarak yaptığı “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının Ocak 2021 ayı sonucu, gıda fiyatlarında istikrarlı bir şekilde artışın devam ettiğini ortaya koydu.   

TÜRK-İŞ Araştırmasına göre 2021 Ocak ayında; AÇLIK SINIRI KAPIDA!

  •   Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2.651,87 TL, 
Sebze poşetleri tutan kadın
Sebze poşetleri tutan kadın
  •   Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 8.638,02 TL,
Fatura
Fatura
  • Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3.222,48 TL oldu.

2021 yılı için işveren-hükümet kesimi temsilcileri tarafından oy çokluğuyla aylık net 2.825,90 TL olarak belirlenen asgari ücret, milyonlarca işçinin daha eline geçmeden yok olmaya başladı.

Asgari ücretin insan onuruna yaraşır geçim şartları sağlamaktan uzak kaldığı, toplumun ağırlıklı kesiminin bu temel gelir tutarının altında bir gelir ile yaşamak zorunda kaldığı açıkça görülmektedir.

Avuç içinde madeni Türk Lirası
Avuç içinde madeni Türk Lirası

Asgari ücret son bir yıl içerisinde net 501,20 TL artış gösterirken, tek bir çalışanın aylık harcama ihtiyacı -aynı dönem itibari ile- 524,66 TL arttı. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı -şimdilik- yeni belirlenmiş asgari ücretin altında kaldı.

Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamasına (mutfak masrafı) bir ayda 62 TL, temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcamalara (aile bütçesi) ise 202 TL ek ücret geldi.

Bir yıl öncesine göre çıkarılan istatistikler bizlere aylık gıda harcamasındaki artış 432 TL ve yapılması gereken toplam harcama 1.409 TL olduğunu göstermiş oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir