Rekabet Kurumu’ndan WhatsApp Sözleşmesine Karar Çıktı!

Ocak ayının ilk haftalarında WhatsApp kullanıcıları, uygulamaları açtıkları zaman bir sözleşme bildirisi ile karşı karşıya kaldılar ve sosyal medyada bir araya gelen kullanıcılar büyük bir polemik başlattı. 8 Şubat WhatsApp Sözleşmesi birden bire küresel bir probleme sebep oldu.

WhatsApp Sözleşmesi olayını bilmeyenler için:


Rekabet Kurumu, yeni gizlilik sözleşmesiyle tartışmalara konu olan WhatsApp’a açmış olduğu soruşturmada kararını netleştirdi. Buna göre çevrimiçi mesajlaşma devi WhatsApp, bünyesinde bulunduğu Facebook ile veri paylaşımını durduracak ve tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu belirten bir bildiri gönderecek.

Yaklaşık bir ay önce uygulama içerisinde yayınlamış olduğu bir resmi açıklama ile çevrim içi mesajlaşma uygulaması WhatsApp ve WhatsApp’ın üst kuruluşu olan sosyal medya devi Facebook hakkında soruşturma başlattığını duyuran Rekabet Kurulu, söz konusu soruşturma için bugün itibarıyla kararını netleştirdi. Çıkan resmi karara göre Facebook, Türkiye’de bulunan kullanıcılar için WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları askıya almak zorunda.

Rekabet Kurulu, WhatsApp için kararı netleştirdi:

Rekabet Kurumu, konu ile ilgili soruşturma neticesinde “Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesine karar verildiğini belirtti.

Rekabet Kurumu
Rekabet Kurumu

“Düzenlenen rapora ve incelenen dosya kapsamına göre, 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca; Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi şeklinde geçici tedbir alınmasına, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir