Connect with us

Hi, what are you looking for?

Haberler

Tüm GitHub Repoları ‘Master’a Yükseliyor!

Birkaç ay önce, Amerika’da. bir polis memuru tarafından suçsuz yere boğazına baskı yüklenmesi ile hayatını kaybeden George Floyd‘un anısına başlatılan Black Lives Matter hareketine yanıt olarak GitHub, deposunun varsayılan dal adını Main’den daha az ırkçı armoniler içeren bir adla yeniden adlandırmayı taahhüt etti.

Kısa süre önce şirket bunu uygulamak için kaydettiği ilerlemeyi tartıştı ve Main isimli repoların 1 Ekim 2020 tarihi itibari ile Master‘ın yerini alacağını duyurdu.

GitHub değişiklikleri ilk olarak dahili olarak test etti, ancak 1 Ekim’e kadar tüm yeni oluşturulan depolar varsayılan olarak ana olarak kullanılacak ve oluşturduğunuz tüm yeni depolar ana dal yerine varsayılan dal olarak main’i kullanacak.

Mevcut depolar şu anda sahip oldukları varsayılan şubeye sahip olmaya devam edecek, ancak GitHub yıl sonuna kadar sorunsuz yeniden adlandırmaya izin veren bir araç sunacak.

GitHub, değişikliği yapan tek depo değil, Git projesinin kendisi de çeşitli satıcılarda değişime öncülük ediyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Hareket gerici olarak görülse de, 2014 yılında Drupal projesinin zaten Master terimini, ardından Python, Chromium ve PostgreSQL ve Redis veritabanı sistemlerini kullanımdan kaldırmaya başlaması dikkat çekicidir.

Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Advertisement