Twitch, George Floyd davasını konu alan kanalı banladı!

Popüler canlı yayın platformu olan Twitch, kar amacı olmayan bir haber kuruluşu tarafından yönetimi sağlanan bir kanalı askıya aldı. George Floyd davasında bulunan görüntüleri yayınlayan Unicorn Riot adlı kanal şiddet içerikli görüntüler sebebi ile banlandı.

Unicorn Riot’un paylaştığı görüntüler, Pazartesi günü başlayan davanın duruşmalarını ve detaylarını içeriyordu. Eski polis memuru olan Derek Chauvin’in duruşmasında, şahsın Floyd’un boynuna yaklaşık dokuz buçuk dakika boyunca baskı uyguladığı o şiddet görüntüleri jüri üyelerine gösterildi.

George Floyd

Şiddete maruz kalan kişinin siyahi bir insan olduğu gerekçesi ile böyle bir eylemin gerçekleştirildiği söylendi. George‘un olaydan bir saat sonra öldüğü bildirildi.

Bu olayın hemen ardından ırksal adaleti desteklemek için aylarca dünya çapında eylemlere sebep oldu. Irkçılığa karşı insanlar ve büyük şirketlerin çoğu ”Black Lives Matters” eylemlerine başlamıştı. Ancak Twitch platformu, yayınlanan görüntülerin içerik kurallarını ihlal ettiğini belirtti.

George Floyd videosu nedeni ile 30 gün ceza aldı

Twitch platformu diğer rakiplerine göre çok daha katı kuralları ile öne çıkıyor. Platform herhangi bir ihlal durumunda yayıncıları yasaklamaktan kaçınmaz iken; Youtube, Facebook ve Twitter gibi platformlar bu konuda daha esnek bir tutum sergiliyor. George Floyd’un ölümü büyük bir şekilde haber değeri taşımasına rağmen Twitch’te şiddet içerikli bir olarak kurallara aykırı olarak kabul ediliyor.

Davaya ilişkin görüntüleri ve olayın yaşandığı videoyu yayınlayan Unicorn Riot, Twitch’te 30 günlük bir engel ile karşılaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir