Connect with us

Hi, what are you looking for?

Hukuk

“Unutulma Hakkı” Nedir? “Unutulma Hakkı” Nasıl Kullanılır?

Kişisel veri mevzusunun en oldukça konuşulmuş olduğu bu dönemde, kendimize ilişkin herhangi bir malumat yahut fotoğrafı arama motorlarındaki kayıtlardan sildirebilir miyiz? Bu soruların ortaya çıkmasının en mühim sebeplerinden birinin toplumsal medya kanallarının bu kadar yoğun biçimde kullanılması olduğu için bahsedebiliriz.

Bilinen ismi ile “Unutulma Hakkı” yahut “İnternet Kayıtlarından Silinmeyi İstemek” olarak bahis mevzusu yapabileceğimiz mevzu ile alakalı İletişimci Yazar Barış Karaoğlan şu açıklamalarda bulundu:

Sosyal Medya kullanımının bu kadar yoğun olması ve artık kişinin dijital bellek kayıtlarından silinmeyi istemesi, günümüzde en oldukça karşımıza çıkan durumlar bulunduğunu net anlatım edebiliriz. 

Elbette her kişinin bu hakkı mevcut ama birtakım durumlarda ciddi zorluklarla karşılaşıldığını da eklemeliyiz. Bunun için en önce sabırlı ve emin olmak gerekiyor.

Cep telefonu tutan eldivenli eller
Cep telefonu tutan eldivenli eller

Yani aslına bakarsak uğraşmadan bir sonucun çıkmayacağını da bilmemiz gerekiyor. Uğraşalım fakat iyi mi uğraşacağız? Öncelikle kendiniz ile alakalı Arama Motorlarında bulunan haber, içerik, malumat, resim benzer biçimde verilerin nerede bulunduğunun linklerini bir yere kaydetmeli ve bunlarla alakalı sitelerin sahiplerine erişmeyi denemelisiniz.

Bu verilerin size ilişkin bulunduğunu ve niçin kaldırmak istediğinizi site sahibine iletmelisiniz. Bu en oldukça tercih edilen ve uygulanan yöntemdir. Çünkü bilgiler size ilişkin olduğu için, kaldırılmasını da istek etme hakkınız mevcuttur. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Örnek verecek olursak, size yahut ailenize ilişkin hoş olmayan yahut istenmeyen resim, malumat ve benzeri verileri sizin rızanız ile yahut rızanız haricinde yayınlanmışsa kaldırılmasını istemeniz en organik hakkınızdır.

Google logosu
Google logosu

Ancak şunu unutmamalısınız; arama motorları bu içerikleri kaldıramaz, bu içeriklerin kayıtlarda çıkmasını engelleyebilir ama bunun için en önce gösterilen sitenin kendisinden kaldırılmasını sağlamalısınız. Sonrasında, arama motorlarına “Eski İçeriği Kaldırma” talebinde bulunabilirsiniz.

Bu talebi yaparken de kaldırılmasını arzu ettiğiniz içeriğin linkini karşınıza çıkan sayfaya yazmanız ve talebi arama motoru yardım merkezine iletmeniz ehil olacaktır. Yani içerik kaldırılmışsa bu talebi rahatça yaparak Arama Motorlarından size ilişkin verileri silme talebinde bulunabilirsiniz.

Bu adımı yaparken karşınıza, “Görünüşe nazaran site sahibi, kaldırmaya çalıştığınız görseli yada internet sayfasını kaldırmamış” benzer biçimde bir ileti çıkarsa maalesef arama motorlarından verilerinizi sildirme talebinde bulunamazsınız. “Bu içerik artık internet sitesinde yok” mesajını gördüğünüz zaman “Kaldırma İsteğinde Bulun” seçeneğini seçerek linki ekleyebilir ve talebi yapabilirsiniz.

Facebook logosu ve "facebook" yazısı olan mavi kutu
Facebook logosu ve “facebook” yazısı olan mavi kutu

Prof Hukuk Bürosu İletişim ve Medya Danışmanı da olan Barış Karaoğlan, çok mühim bir hak bulunduğunun vurgusunu yaptığı “Unutulma Hakkı” mevzusunda daha ayrıntılı bilgiler verirken; “bir internet sitesinin materyali kaldırmasını sağlayamıyorsanız arama motorları, hüviyet hırsızlığı ve mali dolandırıcılık riskine niçin olabilecek yada başka muayyen zararlara yol açabilecek şahsi detayları kaldırabilir” dedi. 

Örnek olabilmesi adına aşağıda, yaygın kaldırma istekleriyle alakalı daha çok teklif görebilirsiniz:

  • Kişinin izni bulunmayan uygunsuz yada mahrem şahsi görselleri kaldırma
  • Rızanız olmadan üretilen düzmece her tür içinde ne olduğu kaldırma
  • Çıkar amaçlı içerik kaldırma uygulamalarına haiz sitelerdeki size ilişkin içerikleri kaldırma
  • Belirli finansal bilgiler, tıbbi bilgiler ve resmi hüviyet bilgilerini kaldırma
  • Zarar vermek amacıyla şahsi bilgilerin ifşa edilmesi olarak tanımlanan “şahsi malumat toplama” içeriğini kaldırma

Yani özetle, şahsi bilgileriniz ile alakalı konuların kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan ilkin karar vermek, sonrasında bu bağlantıları toparlamak ve adım adım yapılması gerekenleri takip etmek.

“Arama Motorlarından Silinmeyi İstemek” mevzusunun, geniş resimden bakıldığında “Unutulma Hakkı” bulunduğunun da altını çizmeliyiz. 

Bu mevzuda en çokca ortak düşünce ise; günümüz gençliğinin, dönemsel popülerliğin de getirmiş olduğu alışkanlıklarla paylaştıkları içeriklerin ve şahsi verilerin, gelecekte kendilerinin de istemediği bir içerik olarak karşılarına çıkması diyebiliriz.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Temsili Avukat ve Mahkeme Resmi
Temsili Avukat ve Mahkeme Resmi

Bu durumların da önüne geçilebilmesi adına 2012 senesinde Avrupa Komisyonunda gündeme gelen ve temel bir hak olarak konuşulmaya başlanan “Unutulma Hakkı”, günümüzde de çok sık karşımıza çıkan şahsi verilerin korunması durumu ile de ortak zeminde kritik edilmeye başlanmıştır. 

Size ilişkin bir verinin, sizin isteğiniz ile olsun-olmasın artık internette yer almasını istemiyorsanız bu sizin hakkınızdır. “Unutulma Hakkı” yahut başka bir deyişle “İnternetten Silinmeyi İstemek”, kişinin hak ve özgürlükleri içinde çok mühim bir yere haiz en organik haktır.

Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Advertisement