Connect with us

Hi, what are you looking for?

Otomobil

Farklı Hibrit Araba Türleri Nasıl Çalışır?

Düşük emisyonlu araçlar söz konusu olduğunda, geniş anlamda üç kategori vardır: pilli elektrikli, alternatif yakıt ve hibrit-elektrik.

Bugün, hibrit-elektrikli araçlara, ne olduklarına ve farklı türlerine bir göz atacağız çünkü göründükleri kadar basit değiller.

Hibrit araç dünyasında üç tür vardır: hafif hibrit (MHEV), plug-in hibrit (PHEV) ve normal hibrit-elektrikli (HEV).

Farklı hibrit türleri arasındaki temel farklılıklara rağmen, hepsinin ortak bir yönü, aracın nasıl çalıştırıldığına yardımcı olmak için yanmalı motorun yanında bir elektrik motoru kullanmalarıdır.

Yine de, her farklı hibrid otomobil türü motoru farklı şekilde uyguladığından, benzerlikler burada sona eriyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Nerede başladı, hibrit elektrik

Hibrit araçlar söz konusu olduğunda, bir gülün sapındaki diken gibi hafızada öne çıkan bir tane vardır: Toyota Prius. Seri üretilen ilk hibrit elektrikli araç olarak herkesin bildiği bir araç.

Prius gibi hibrit elektrikli araçlar, havalı insanların paralel hibrit dedikleri şeydir. Açıkçası elektrik motorlarını ve yanmalı motorlarını yan yana, paralel olarak kullanabildikleri için buna denir.

İlk hibrit araba: Toyota Prius - Otomobil Haberleri Siberdefter
İlk hibrit araba: Toyota Prius

Basit bir ifadeyle, bu hibritlerin her ikisi de arabanın tekerleklerine bağlı bir motoru var. Bu prensibi uygulamanın birçok yolu vardır, ancak bu fikrin bir versiyonu 1994 yılında bir Sovyet mühendisi tarafından patentlendi.

Bu tür melezlerin tipik olarak 5 kWh’nin altında oldukça küçük pilleri vardır. Akü gücüyle uzun mesafelerde çalışmak üzere tasarlanmamışlardır, bunun yerine elektrikli bileşenler, yanmalı motorun verimliliğini artırmak ve egzoz borusu emisyonlarını azaltmak için bir yük almak için kullanılır.

Bu tür hibritler, tekerleklerle çalışan bir jeneratör kullanarak veya otomobil rejeneratif frenleme kullanarak yavaşladığında bataryalarını şarj eder. Bazı otomobil üreticileri, size bakıyoruz Lexus, bunlara “kendi kendine şarj olan” hibritler diyoruz. Bu yanıltıcı ve biraz yanlış, nedenini buradan okuyun.

Bu tür bir melezin iyi tarafı, çok yaklaşılabilir olmasıdır. Bunu, geleneksel otomobil kullanımından çok büyük bir sapma olmadığı anlamında söylüyorum. Bu tür hibritler, tıpkı normal bir yanmalı araç gibi sürülür ve beslenir. Otomobil, güç ve verimlilik sağlamak için yanmalı motorunu elektrik motorlarıyla harmanlayarak ilgilenir, sürücüden alışılmış bir değişiklik gerektirmez.

Bu hibritlerin normal bir araç gibi benzinle doldurulması menzil kaygısını hafifletmeye yardımcı olur. Bu aynı zamanda büyük bir dezavantajdır, pili yenilenebilir enerjiden şarj edemezsiniz, pilleri şarj etmek için yakıt yakmanız gerekir, bu mükemmel değildir.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Hibrit aktarma organları için bir şematik. Not: motorlar ve jeneratörler, motor ile tekerlekler arasındaki tahrik miline bağlıdır. - Siberdefter
Hibrit aktarma organları için bir şematik. Not: motorlar ve jeneratörler, motor ile tekerlekler arasındaki tahrik miline bağlıdır.

Egzoz emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olurlar ve daha çevreci otomobil kullanımına doğru atılmış bir adım olsalar da, yıllar boyunca eleştirilerin odağı oldular çünkü gerçek dünyada üreticinin iddialarına tam olarak uymuyorlar. Bununla birlikte, Prius gibi arabalara minnettar olmalıyız çünkü dünyayı sürüş alışkanlıklarımızın çevreyi nasıl etkilediğini düşündürdü.

Bir plug-in hibrit en iyi hibrittir

Bir kafes içinde gizlenmiş Lynk & Co. 01 siteleri insanların etrafına bakması için. Ayrıca, arabayı doğrudan satın almak isteyenler için yakında test sürüşleri de sunacak.
Bir kafes içinde gizlenmiş Lynk & Co. 01 siteleri insanların etrafına bakması için. Ayrıca, arabayı doğrudan satın almak isteyenler için yakında test sürüşleri de sunacak.

Mekanik prensiplerde, geçmeli hibritler normal hibritlere benzer, tekerlekleri sürmek için paralel motor ve motor kurulumlarını kullanırlar.

Temel fark, plug-in hibrit araçların daha büyük bataryalara sahip olması ve şebeke elektriğinden şarj edilebilmesidir. İsterseniz, motoru hiç kullanmadan bir plug-in hibrid sürebilirdiniz, yeniden şarj etme ihtiyacı duymadan çok uzağa gidemezdiniz, ancak en azından emisyonlarınız düşük olurdu.

Takılabilir hibritlerin tek başına pil gücüyle ne kadar uzağa gidebileceği araçtan araca değişir, ancak genellikle 10 ila 50 mil arasındadır. Lynk & Co. 01 PHEV SUV, yalnızca elektrik gücüyle 43 mil (yaklaşık 70 km) menzile sahip olduğu belirtiliyor.

Fiş hibrit araçlar, düşük emisyonlu otomobiller söz konusu olduğunda hala mükemmel bir çözüm olmasa da, hibritler söz konusu olduğunda grubun en iyisidir.

Normal hibritler gibi, eklenti sürümlerinin de üreticinin iddiası kadar verimli olmadıklarına dair eleştirilere maruz kaldığını belirtmek gerekir. Ancak yine, Loughborough Üniversitesi’nde araç elektrifikasyonu dersi veren Ashley Fry, The Conversation’da yazdığı gibi, PHEV’lerden kaynaklanan emisyonlar aracın nasıl sürüldüğüne bağlı olarak değişebilir.

Sert ve hızlı kullanan ve arabanın elektrikli elemanlarını en iyi şekilde kullanmayan biri, sakin, düşünceli ve motorları olabildiğince kullanan birinden çok daha fazla CO2 yayacaktır. Oldukça basit.

Hafif hibrit arabalar

Mazda'nın şu anda kullanılabilen plug-in hibridleri yok, ancak hafif hibrit aktarma organları var.
Mazda’nın şu anda kullanılabilen plug-in hibridleri yok, ancak hafif hibrit aktarma organları var.

Adlarında hibrit bulunsa da, hafif hibritler diğer hibrit araç türlerinden oldukça farklıdır. Temel fark, yanmalı motoru desteklemek için kullanılan elektrik motorunun tekerleklere bağlı olmamasıdır.

Hafif hibritler, geleneksel tamamen elektrikli araçlara kıyasla küçük, düşük güçlü piller kullanır – genellikle bu bir 48V sistemdir. Aküler, frenlemeden geri kazanılan enerji kullanılarak şarj edilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Hafif bir hibritte motoru doğrudan desteklemek için bir marş jeneratörü kullanılır. Daha basit bir ifadeyle, motora, çalıştırılırken, kalkarken veya diğer araç bileşenlerini çalıştırırken ek güç sağlamak için bir elektrik motoru bağlanır.

Gördüğünüz gibi, içten yanmalı bir motorun birincil görevi bir arabayı ileri doğru itmek ve tekerlekleri sürmek iken, aynı zamanda hepsi enerji emen ve motorun verimliliğini azaltan bir dizi yardımcı bileşene güç sağlamak zorundadır. Diğer bir deyişle, klimayı çalıştırmak ekonomiyi azaltır ve emisyonları artırır.

Bu görevleri motordan uzaklaştırmak ve hızlanma sırasında destek sağlamak için 48V akü sistemi kullanarak, bir aracın emisyonları azaltılabilir. Bununla birlikte, eklenti hibritlerine kıyasla azalma azdır.

Gerçekte, hafif hibritler emisyonları azaltma açısından en iyi çözüm değildir, ancak hiç yoktan iyidirler. Hafif hibrit sistemlerin iyi tarafı, hibrit seçeneklerden en ucuz olma eğiliminde olmaları, daha hafif, daha basit olmaları ve daha kolay takılabilmeleridir, bu nedenle araçlara görece kolaylıkla eklenebilirler.

İşte işte, şimdi birisi satın aldıkları yeni melez hakkında kulağınızı çiğnemeye başladığında, ne hakkında olduklarına dair bir ipucuna sahip olacaksınız.

Hibrit nedir?

Hibrit arabaların amaçları benzin sarfiyatını en aza indirmektir. Bunu sağlayabilmek için ise sıkışık trafikte, düşük hızlarda benzin motoru yerine elektrik motorunu kullanırlar ve bu sebeple kısmen 0 emisyon salınımı sağlanır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Advertisement