Connect with us

Hi, what are you looking for?

Otomobil

TOGG ve Farasis Ortaklık Kurdular!

TOGG ürün gamında kullanacağı batarya paketinde iş ortağı olarak dünyanın biri olan Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis’i seçti. Varılan anlaşmaya gore TOGG’un batarya modülü ve paketi bizim ülkemizde üretilecek. İki firma, batarya hücresi tedarikinin yanında imzaladıkları kapsamlı niyet mektubu çerçevesinde Türkiye ve çevresindeki ülkeler için enerji depolama çözümlerini bir ortak teşebbüs firması çatısı altında sunarak iş birliğini genişletecek.

TOGG geliştirmekte olduğu elektrikli vasıta ürün gamı içerisindeki en temel bileşenlerden kabul edilen batarya için dünyanın biri olan Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis’i iş ortağı olarak seçti.

Bilişim Vadisi‘nde TOGG Yönetim Kurulu üyelerinin de katılımıyla imzalanan kapsamlı niyet mektubu sonrası meydana getirilen açıklamada Farasis ile beraber geliştirilen batarya modülü ve paketinin bizim ülkemizde üretiminin yanında, Türkiye ve çevresindeki ülkeler için enerji depolama çözümlerini bir ortak teşebbüs firması çatısı altında sunacak stratejik konsorsiyum seçeceğinin de titizlikle değerlendirildiği anlatım edildi.

TOGG ve Farasis Ortaklık Kurdular!
TOGG ve Farasis Ortaklık Kurdular!

TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu imza sonrası yapmış olduğu açıklamada “Farasis ile beraber kurulacak ortak teşebbüs firması de ülkemizin enerji sisteminin verimliliğini artırmaya aday bir teşebbüs olacak, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak, pak ve bereketli bir enerji sistemi geliştirmemizi hızlandıracak. Bu sayede TOGG’un mobilite ekosistemi, teknoloji geliştiren, ciddi ekonomik kıymet yaratan, mühim bir yöresel oyuncu haline gelecektir” diye konuştu.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş ise anlaşmaya ilişik yapmış olduğu açıklamada “2018 yılından bu yana, muhtemel yerli iş birlikleri de dahil, 30’un üstünde küresel batarya tedarikçisini gizlilik anlaşmaları çerçevesinde (NDA) değerlendirmiş, bunların içerisinden teknik, ticari ve stratejik kriterlerimizi en iyi karşılayan, dünyanın biri olan Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis batarya iş ortağımız olarak seçilmiştir” dedi.

Karakaş laflarını şu şekildeki sürdürdü: “Günümüzde elektrikli araçlar için en mühim ve temel teknolojilerden biri olarak görülen Li-Ion batarya teknolojisinin Farasis benzer biçimde mühim bir oyuncu ile ülkemize gelmesi çok önemlidir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

TOGG’un, sıfır emisyonlu elektrikli araçlarını geliştirirken ülkemizdeki teknolojik dönüşümü de tetikleyeceğini başından beri dile getiriyorduk. Bu iş donanması elektrikli vasıta bataryası üretmenin ötesine geçecek, vatanımızda batarya Ar-ge yetkinliklerini geliştirecek, otomotiv üreticilerinin elektrikli vasıta projelerini Türkiye’ye taşımalarını tetikleyecek, Farasis’in ürün gamında bulunan otomotiv dışı enerji depolama ürünleriyle beraber enerji depolama işini büyütecek ve ortak teşebbüs şirketinin kendi geliştireceği markasıyla, görevli olduğu bölgede Farasis’in münhasır temsilcisi olarak oldukça mühim yeni bir ekonomik kıymet üretecektir”.

TOGG ve Farasis Ortaklık Kurdular!
TOGG ve Farasis Ortaklık Toplantısından

“TOGG Elektrikli Araçlar mevzusunda öncü bir teşebbüs”

Niyet mektubu imza törenine çevrimiçi olarak katılan Farasis kurucu ortağı ve CEO’su Dr.Yu Wang ise Türkiye’nin bölgesindeki en mühim otomotiv ülkelerinden biri olduğuna dikkat çekerek “Türkiye’deki gelişmiş otomotiv birikimini kullanarak elektrikli araçlar geliştirmek ve üretmek suretiyle yola çıkan TOGG ile iş donanması yapmak bizim temel stratejilerimiz doğrultusunda attığımız naturel adımlardan biri oldu.

TOGG doğru zamanda, doğru yerde, doğru işi yaparken, batarya mevzusunda öncü şirketimizin iddialı gelişme planlarını desteklemek için ikimiz de elektrifikasyon için bir sonraki büyük pazar olarak gördüğümüz Türkiye’den daha ülkü bir lokasyon, TOGG’dan daha ülkü bir ortak düşünemezdik.Gerek bizim ülkemizde ortaya çıkacak ihtiyaçlara gerekse bölgeden gelecek talepleri karşılamak suretiyle bu niyet mektubuna imza attık. Batarya tedarikiyle süregelen bu iş birliğinin uzun vadeli bir ortaklığa dönüşecek olmasından ötürü coşku duyuyoruz” diye konuştu.

Bilişim Vadisi’ndeki imza törenine bizzat katılan ve iş birliğini çalışmalarını en başından beri yürüten Farasis Avrupa Organizasyonu Yöneticisi Sebastian Wolf ise, “TOGG ile görüşmelerin en başından beri her iki firmanın de bireysel mobilitenin geleceğini elektriklendirme mevzusunda aynı heyecanı paylaştığını gördük. bizim ülkemizde gerek otomotiv gerekse otomotiv dışı pazarda Li-ion akülere olan talepte mühim bir artış yaşanmasını bekliyoruz. Bu nedenle, bölgedeki ilk elektrikli vasıta bataryası üretim şirketini oluşturmak için TOGG ile ortak olmaktan büyük coşku duyuyoruz” dedi.

Hücre Ar-Ge’si de yapılacak

İmza töreni peşinden TOGG ve Farasis’ten meydana getirilen ortak açıklamada, “TOGG’un Bilişim Vadisi’ndeki idare merkezinde imzalanan stratejik ortaklığın genel prensiplerini içeren ortak teşebbüs firması niyet mektubuna gore 2020 sene sonuna kadar ortak teşebbüs şirketinin kapsamlı iş planı oluşturulacak ve ortaklığın hukuki zemini bu zaman zarfında detaylandırılacaktır. Bu emek harcamalar doğrultusunda iki firmanın idare kurullarında son değerlendirme onaylardan sonrasında 2021 yılı başlangıcında ortak teşebbüs şirketinin hukuken kurulması hedefleniyor” denildi.

TOGG ve Farasis Ortaklık Toplantısından görsel
TOGG ve Farasis Ortaklık Toplantısından bir görsel

TOGG ve Farasis içinde kurulması hedeflenen ortak teşebbüs şirketinin iş planında tarafların en ehemmiyet verdikleri konuların başlangıcında yerlilik geldiği vurgulanırken, iş planı dahilinde batarya hücresinin de bizim ülkemizde geliştirilmesi ve üretilmesi konularının da ayrıntılı bir halde değerlendirileceği, bilhassa hücre kimyası mevzusunda geliştirilecek yetkinliklerin uzun solukta her iki tarafa da büyük katkı sağlayacağının altı çizildi.

Farasis Kim?

Farasis Energy (Ganzhou) Ltd.’nin selefi olan Farasis Energy, Inc., 2002 senesinde ABD Birleşik Devletleri’nde kuruldu. Enerji yoğunluğu ile öncü olan Li-ion pillerle Çin ve Avrupa’da yayıldı. Farklı pazarlarda geniş bir pil çözümleri portföyü sundu ve küresel müşteriler oluşturdu.

Şirket, 3 küresel Ar-Ge merkezi ve 4.000’den fazla çalışanıyla şu anda BEV pazarı için en büyük kesecik (pouch) tipi hücre üreticilerinden biridir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Batarya geliştirme, üretim ve kullanım ömrünün sonuna kadar tek elden enerji depolama çözümü sunabilmekte olan Farasis Avrupa’da yüzde 100 CO2 yansız yapınak kuran ilk pil hücresi üreticilerinden biridir.

Farasis’in kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği mühim adımlar:

  • 2002 Dünyada en oldukça kullanılan batarya kimyası olan NMC’yi geliştirmek suretiyle Dr. Yu Wang ve Dr. Keith Kepler tarafınca kuruldu.
  • 2009 En büyük elektrikli vasıta pazarı olan Çin’de Farasis Enerji kuruldu.
  • 2010-2015 Amerika ve Avrupa’ya elektrikli motosikletler, destek güç üniteleri, forkliftler ve hususi araçlar sunuldu.
  • 2015 Çin’in biri olan OEM’lerinden BAIC ile çalışmaya başladı.
  • 2018-2019 Elektrikli araçlar mevzusunda öncü Çinli otomotiv üreticilerinden ve Daimler (Mercedes-Benz) ile bir takım elektrikli vasıta bataryası çözümleri üstüne programlar başlattı.
  • 2020 İlk Halka Arz (IPO) kapsamında 5 milyar doların üstünde bir firma değerlemesine ulaştı.
  • 2020 Daimler, yüzde 3’lük katılımla Farasis’in stratejik ortağı oldu.

Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Advertisement