Connect with us

Hi, what are you looking for?

Apple

Apple, bu ayın sonunda ARM tabanlı Mac’lere taşınacak

Apple WWDC 2020 bu ay kendi ARM tabanlı çiplere Intel işlemcileri kullanarak geçeceğini açıklayacak, Bloomberg raporlarında Geliştirici, “Konferansın 22 Haziran’dan itibaren COVID-19 pandemi sebebiyle sadece çevrimiçi bir formatla yapılması planlanıyor” dedi.

Apple’ın geliştirmede kendi işlemcilerinden üçünün olacağını bildiriyor.

Apple WWDC 2020 bu ay kendi ARM tabanlı çiplere Intel işlemcileri kullanarak geçeceğini açıklayacak, Bloomberg raporlarında Geliştirici, “Konferansın 22 Haziran’dan itibaren COVID-19 pandemi sebebiyle sadece çevrimiçi bir formatla yapılması planlanıyor” dedi. Bloomberg, duyuru zamanlamasının pandemi nedeniyle yeniden değişebileceğini kaydetti.

Apple’ın Mac’lerinde kendi ARM tabanlı işlemcilerini kullanmaya geçtiğine dair söylentiler yıllardır sürüyordu, ancak Bloomberg’de yapılan son bir raporda geçişin yakın olduğunu ve ARM tabanlı bir işlemci tarafından desteklenen ilk Mac’in 2021’de geleceği iddia ediliyordu. Şirketin, Apple’ın “Kalamata” projesinin bir parçası olarak bir sonraki iPhone’un A14 çipine dayanan geliştirmede en az üç ARM tabanlı Mac işlemcisinin bulunduğu bildiriliyor.

ARM tabanlı donanımının gerçek sürümü aylar sonra açıklanacak olsa da, Apple’ın geliştiricilere yazılımlarını yeni mimari için optimize etmeleri için zaman tanımak sebebiyle planlarını halka açması gerekiyor. Daha önce bunun şirket için nasıl önemli bir zorluk olacağını yazmıştık.

Bloomberg, değişimin Intel’in yavaşlayan performans kazanımları tarafından başlatıldığını ve Apple’ın ARM tabanlı yongalarla Mac’lerin dahili testlerinin Intel destekli alternatiflerine göre büyük performans artışları gösterdiğini bildirdi. ARM tabanlı işlemcilerin artan güç verimliliği, gelecekte daha ince ve daha hafif MacBook’lara neden olabilir, ancak yine de masaüstü odaklı macOS’a odaklanacaklardır. ARM’ye geçiş, sonunda Mac serisinin tamamını içerecek, Bloomberg’dan alıntılandı.

Apple son kez böyle bir işlemci değişimini duyurdu, Steve Jobs 2005 yılında şirketin PowerPC’den Intel’e geçeceğini söylemek için sahneye çıktığında. Intel tarafından desteklenen ilk Apple bilgisayarlar ertesi yıl piyasaya sürüldü. Bu da demek oluyor ki böyle bir duyuru sonucunda ARM tabanlı Mac’leri görmemiz çok olası.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Written By

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Apple

Apple platformuna uygulama geliştirirken kullandığımız Pods (Pod veya Cocoapods) Apple Sillicon işlemcili yeni nesil Mac ve Macbook cihazlarda problem çıkartabiliyor. Bu makalede ise bu...

Apple

ABD merkezli teknoloji ve yazılım devlerinden Apple, iPhone SE 2022 modelini tanıttı. 5G bağlantı teknolojisi ve A15 Bionic yonga seti güncellemesi ile gelen akıllı...

Apple

Cupertino merkezli teknoloji ve yazılım devi Apple, 8 Mart 2022 saat 21.00 itibari ile düzenlendiği lansman etkinliğinde yeni teknolojilerini tanıttı ve lansman sonrasında ise...

Apple

Cupertino merkezli teknoloji ve yazılım devi Apple‘ın en son 2024 yılında bir araba piyasaya süreceğini ve bu konuda Toyota veya bir başka Japon otomobil...

Advertisement