Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

YKS 2020 için Alınacak Koronavirüs Önlemleri ve Dikkat Edilmesi Gerekilenler

27 Haziran Cumartesi ve 28 Haziran Pazar günleri gerçekleşecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) esnasında alınması planlanan önlemler ve verilecek yönergeler merak konusuydu.

Üniversite adaylarının beklediği açıklama, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından Twitter üzerinden yayınlandı.

Sınav adaylarının tercihen; sınava maske, siperlik ve el dezenfektanı ile katılım gösterebileceğini belirten Aygün, sınav oturumlarının düzeni ve tedbir doğrultusunda planlanan işleyişten söz etti.

Aygün, açıklamasında YKS oturum sürecinde koronavirüs durumuna sahip üniversite adaylarının; bütün sınav merkezinde mevcut olacak yedek binalarda ve farklı salonlarda sınava alınacağını belirtirken, velileri ve aday yakınlarını ilgili okul ve çevresinde beklemeyerek sosyal mesafe kuralına dikkat etmeleri konusunda uyardı.

İşte, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tarafından Yayınlanan Sınav Yönergeleri:

Advertisement. Scroll to continue reading.

Sınava Giriş ve Kimlik Belgenizi Unutmayın

Sınav girişi öncesi ilgili giriş belgelerinizi unutmayın, sınav girişi için gerekli şeyleri; evden ayrılmadan mutlaka kontrol edin.

Sınav Saatinden Önce Oraya Varın

Günün stresine kapılmadan, sakin ve huzurlu bir şekilde güne başlayın. O sabah en sevdiğiniz içeceğinizi için ve rahatlayın. Beklenmedik bir durumda panik anı yaşamamak için, sınava gireceğiniz okula mümkün olduğunca erken varmaya çalışın.

Sınav Süresince Tercihen Maskeler Çıkarılabilir

Sınav esnasında kendinizi iyi hissetmezseniz maskelerinizi çıkarabileceksiniz.

Görevliler Zorunlu Olarak Eldiven Takacak

YKS oturumunun gerçekleşeceği tüm okullarda, gözetmen ve görevliler zorunlu olarak lateks eldiven kullanacak. Tedbirinizi almış bir şekilde gönül rahatlığıyla sınava girebilirsiniz.

Adaylara Sınav Öncesi Dezenfektan Dağıtılacak

Evden çıkarken el dezenfektanınızı almayı unuttuysanız endişe etmenize gerek yok. Bütün adaylara, sınav öncesi girişlerde el dezenfektanı dağıtılacak.

Tüm Adaylara Maske Dağıtılacak

Sınav binasına giriş esnasında ücretsiz olarak maske alabileceksiniz. Kullanmakta olduğunuz maske işlevini yitirdiğinde yine ücretsiz olarak maske talep edebilirsiniz.

Written By

Ecenur Şimşek, Siberdefter'de Kurumsal İletişim Direktörü ve Editör

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Advertisement