Connect with us

Hi, what are you looking for?

Haberler

Rekabet Kurulu, WhatsApp ve Facebook Hakkında Soruşturma Başlattı!

Konu ile alakalı resmi bir açıklama yayınlayan Rekabet Kurulu, WhatsApp ve Facebook hakkında soruşturma başlattıklarını kamuoyu ile paylaştı. Ek olarak WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunun durdurulması konusunda çağrıda bulunuldu.

Son günlerde sosyal medya devi Facebook’a ait çevrim içi mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcılarına göndermiş olduğu bildirim ile Gizlilik Sözleşmesi’nin güncelleneceğini ve 8 Şubat tarihi itibarıyla yeni WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi’ni kabul etmeyenlerin uygulamayı kullanamayacağını belirtmişti. Son günlerin en fazla konuşulan gündem konularından biri olan WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi ile ilgili olarak bir açıklama da ülkemizi ilgilendirecek bir yer olan Rekabet Kurulu’ndan geldi.

Rekabet Kurulu: Veri paylaşımı zorunlu olmamalı!

Rekabet Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre Facebook’un yeni WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi ile birlikte zorunlu kıldığı veri paylaşımı zorunluluğu hakkında soruşturma başlatıldı. Ayrıca yine aynı açıklamada Facebook’un WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurması ve zorunluluğu durdurduğunu kullanıcılara bildirmesi gerektiği belirtiliyor.

WhatsApp Neden Yavaş, WhatsApp Çöktü Mü? WhatsApp'a Ulaşılamıyor!
WhatsApp Neden Yavaş, WhatsApp Çöktü Mü? WhatsApp’a Ulaşılamıyor!

Ülkemizde ki kullanıcıları yakından ilgilendiren Rekabet Kurulu’nun Facebook ve WhatsApp hakkındaki soruşturması ve Facebook’un veri paylaşım zorunluluğunu durdurması yönündeki kararını duyurduğu açıklama şu şekilde:

“Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resmen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.”

Advertisement. Scroll to continue reading.
Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Advertisement