TikTok Amerika’da Tamamen Yasaklandı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump gazetecilere verdiği bir demeçte, TikTok‘un Amerika Birleşik Devletleri içerisinde faaliyet etmesini yasaklamayı planladığını söyledi. Başkan Trump Cuma gecesi Air Force One’da gazetecilere verdiği bir başka demeçte, “TikTok’a gelince, onları ABD’den men ediyoruz.” dedi. Bloomberg tarafından yapılan bir habere göre Trump, ya yürütme emri ya da acil ekonomik güçler yolu ile yasağı emretmek için bir belge imzalamaya hazır olduğunu belirtti.

Cuma gecesi “Belgeyi yarın imzalayacağım” diyen Trump, yasağın “hemen” yürürlüğe girebileceğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike  7 Temmuz’da “baktığımız bir şey” diyerek bu olasılığı dilediğinden beri TikTok yasağı tehdidi devam ediyor. TikTok Pekin merkezli ByteDance şirketinin bir yan kuruluşudur ve eleştirmenler gizlilik uygulamaları ve Çin hükümeti ile potansiyel bağları çağırdı. Pompeo ayrıca TikTok’u Amerika Birleşik Devletleri ulusal güvenliğine tehdit olarak belirlenen iki Çinli şirket olan Huawei ve ZTE ile karşılaştırdı.

TikTok’un Hikayesi

TikTok aslında 2015 senelerinden itibaren ismini az duyduğumuz musical.ly uygulamasının kendisidir. Çin’li yazılım şirketi ByteDance tarafından satın alındıktan sonra ismi TikTok olarak değişti ve değişen tek şey ismi de olmadı. Politikaları, algoritmaları ve daha çok birçok şeyi baştan aşağıya yenilendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir