Connect with us

Hi, what are you looking for?

Liste

Günlük Hayatta Doları Nasıl Kullanıyoruz?

Döviz tablosuna çoğu zaman baktığımızda başta Amerikan Doları olmak üzere bir çok döviz kurunun TL karşısında değer kazandığını ve Türk Lirasının değer kaybettiğini görüyoruz. Bu durum çoğu zaman ülke gündemine “bizim dolar ile ne işimiz var, ekmeği dolar ile mi alıyoruz?” gibi soruların girmesini sağlıyor. Peki gerçekten halkımızın bir kısmının dediği gibi biz ekmeği dolar ile mi alıyoruz?

Bugün bu makalede aslında günlük hayatımızda çok sık kullandığımız ve ödemesi dolar ile yaptığımız bazı işlemleri sizlere anlatıyor olacağım. Her gün her an kullandığımız çoğu şeyin aslında Türk Lirası ile değil de dolar ile ödeniyor olduğunu öğrendiğinizde büyük ihtimalle şaşıracaksınız, bu sırada yüz ifadenizi görmek isterdik 🙂

1. Dijital Aboneliklerimiz

Spotify, Apple'a Yanıt Vererek: "Tekelci" Olarak Adlandırıyor
Spotify, Apple’a Yanıt Vererek: “Tekelci” Olarak Adlandırıyor

Netflix, Spotify, iCloud, Adobe Creative Cloud gibi aylık abonelik ücreti ile satın aldığımız dijital hizmetlerde ve yazılımlarda her ne kadar Türk Lirası harcamış gibi gözüksekte o an ki döviz kuru üzerinden bu işlemi gerçekleştiriyoruz. Eğer ki ödeme yaptığınız bankanızın dijital bankacılık tarafından işlem özetine bakarsanız başlıkta ya da açıklama DÖVİZ KURU=X.XXX TL gibi bir ifade ile karşılabilirsiniz.

2. Alan Adı (Domain)

Bir web sitesi kurmadan önce ilk aldığımız hizmetlerden birisi alan adı (domain) aslında dolar ile satın alınmakta. Hatta alan adı satan şirketlerin sitesine baktığınız zaman fiyatları Amerikan Doları’ndan Türk Lirası’na çeviren bir düğmeyi sitelerine eklerler ve böylelikle cebinizden ne kadar çıkacağını görebilirsiniz.

3. Otomobil/Araba alırken

Tesla şirketi
Tesla şirketi

Herkesin bir tutkusu haline gelen arabalar/otomobiller her ne kadar Türk Lirası üzerinden fiyatlandırılsa da bu fiyatlandırma döviz grafiğine bağlı çünkü almak istediğimiz bir otomobil ülkemize giriş yaparken dolar/euro/sterlin gibi yabancı paralar ile satın alınarak giriş yapıyor. İşin vergi kısmı buna dahil değil.

4. Teknolojik ürünler

Oppo Reno 4
Oppo Reno 4

Oppo Reno 4 Pro Yıldızlı Gece Rengi | 256 GB – Satın Al

Oyun konsolundan cep telefonuna, kulaklıktan kılıfa kadar hemen hemen çoğu teknolojik ürün ve aksesuarları ülkemize girerken yine dolar karşılığında satın alınıyor ve fiyatlandırmada satıcının kendi kazancı, vergilendirmeler gibi etkenler kullanılıyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Advertisement