Connect with us

Hi, what are you looking for?

Metaverse

Türkiye’de bir ilk: Tatlı restoranı Metaverse şubesini açtı

Sanal evren metaverse‘lerde arazi satın almak her geçen gün yaygınlaşırken, MetaMetric verilerine göre 2021’de dört büyük platformda 501 milyon dolar hacme ulaşan metaverse arazi satışlarının, bu yıl 1 milyar doları bulacağı öngörüldü.

İş dünyasında daha çok moda markalarının ve restoran zincirlerinin öncülük ettiği bu akıma Türkiye’den de bir tatlı restoranı katıldı. Geçtiğimiz ay künefe, dolama, baklava gibi tatlıları retro oyunlardan ilham alarak NFT‘ye dönüştüren tatlı restoranı, yeni şubesini gerçek dünyadan önce metaverse’te açtı.

Teknoloji trendlerini yakından takip eden küresel birçok marka, gerçek dünyadaki satış ve gelirlerini artırması beklentisiyle metaverse platformlarında bir bir yerini almaya başladı. Daha çok moda markalarının, restoran zincirlerinin ve hazır gıda şirketlerinin liderlik ettiği bu trende, Türkiye’den de bir tatlı restoranı katıldı.

Daha önce künefe, dolama, baklava gibi tatlıları NFT’ye dönüştürerek büyük yankı uyandıran tatlı restoranı, Karaköy’deki yeni fiziksel şubesinin açılışını ilk önce metaverse’te yaptı.

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini vurgulayan Beyzade Künefe Kurucu Ortağı Mahmut Saman şu sözleri dile getirdi:

Advertisement. Scroll to continue reading.
Beyzade Künefe’nin metaverse şubesi

“Geçtiğimiz ay bir döneme damgasını vurmuş retro oyunlardan ilham alarak künefe, baklava, dolama gibi geleneksel tatlılarımızın NFT versiyonlarını üretmiş ve en büyük NFT pazarı OpenSea’da satışa çıkarmıştık.

Bu çalışmamız müşterilerimizin çok ilgisini çekti. Dijital trendleri yakından takip eden bir tatlı restoranı olarak müşterilerimize yeni şubemizi önce metaverse’te deneyimleme imkanı sunuyoruz”

Karaköy’ün sanal versiyonunda gezilebilen künefe sergisi

Müşterilerin OVR platformu üzerinden metaverse’teki tatlı dükkanına ulaşabildiklerini hatırlatan Mahmut Saman şöyle konuştu:

“Beyzade Künefe’nin yeni şubesini Karaköy’de açmak için hazırlanıyoruz. Bu süreçte artırılmış gerçeklik platformu OVR üzerinde yeni şubemizin metaverse’te bulunan arazisini satın aldık ve tatlı restoranımızı Karaköy’ün sanal versiyonunda, aynı konumda inşa etmiş olduk.

Beyzade Künefe’nin metaverse şubesini ziyaret eden müşterilerimiz, platformda künefe çeşitlerinin sergilendiği sanal bir sergi koleksiyonunu gezebilecek, hatta künefe ve diğer tatlı alışverişlerini bile bu sanal şubeden yapabilecek

Çalışmaya imza atan Volantis Digital Agency kreatif ekibinden Beyza Yüncüoğlu da değerlendirmelerini, şu şekilde dile getirdi:

“Üç boyutlu modelleme tekniklerini OVR platformuyla birleştirerek güzel bir çalışmaya imza attığımızı düşünüyorum.

NFT künefe projemizi müşterilerimizle paylaşırken metaverse çalışmalarımızın sürdüğünü de aktarmıştık. Metaverse şubesinin Karaköy’deki yeni Beyzade Künefe şubesinden hemen önce açılması anlamlı oldu”

Advertisement. Scroll to continue reading.

Tüketiciyle etkileşime geçen markaların odağında müşteri deneyimi olmalı”

Beyzade Künefe’nin metaverse şubesi

Blok zinciri teknolojileriyle beraber konuşulmaya başlanan NFT ve metaverse gibi kavramların her sektörden, her ölçekteki marka için geleceğin nasıl olacağına dair büyük ipuçları taşıdığını vurgulayan Mahmut Saman, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Özellikle doğrudan tüketiciyle etkileşime geçen, perakende ticaret yapan ya da hizmet sektöründe faaliyet gösteren tüm markaların işlerinin odağında müşteri deneyimi olmalı. Bunu yaparken de müşteriyle temas kurulabilecek tüm mecraları, platformları göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Beyzade Künefe olarak daha önce Alien Invasion, Space Invaders, Pac-Man gibi bir döneme damgasını vuran retro oyunlardan yola çıkarak künefe, baklava, dolama, Antep fıstığı NFT’leri ürettik.

Şimdi de bir ilke imza atarak müşterilerimizin karşısına metaverse’te çıkıyoruz. Karaköy’de açılacak yeni şubemizi, sanal evrende deneyimleme fırsatı sunuyoruz. Dijital trendleri yakından takip ederek yalnızca meraklılıların değil, herkesin ilgisini çekebilecek yeni projeleri de hayata geçireceğiz.”

Advertisement. Scroll to continue reading.
Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Metaverse

Metaverse teknolojisi fiziksel ve dijital dünyayı buluşturmaya devam ediyor. Yetişkinlerin %74’ü gelecek dönemde metaverse’e katılmayı düşünürken, dünyanın ilk sanal vatandaşı ise Maltalı Marija oldu....

Metaverse

Mekan içi tarım uygulamaları sektörünün 2026’ya kadar 24,8 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor. Blokzinciri ekosistemi, metaverse‘ün de bu büyümede önemli bir payı olacağını...

Metaverse

10’dan fazla rock müzik albümüne sahip olan “Zaferlerim”, “Aşktan Öte” gibi popüler şarkılarıyla tanınan Pentagram grubunun gitaristi ve film müzikleri bestecisi müzisyen Demir Demirkan,...

Blockchain

Blok zincir odaklı yerli yazılımların dünyaya açılmasıyla dikkatler Türkiye’ye çevrildi. Yerli teknoloji şirketleri blok zincir tabanlı Metaverse, NFT ve kripto para alanlarında, teknolojik altyapısı...

Advertisement