Connect with us

Hi, what are you looking for?

Genel

Gates Vakfı Koronavirüs İçin 250 Milyon Dolar Ayırdı

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, yakın gelecekte coronavirüs salgın üzerinde duracağını bildirmişti. Bill & Melinda Gates Vakfı’nın 40 milyar dolarlık bir vakfı mevcut ve HIV, sıtma ve çocuk felcinin yok edilmesi üzerine çalışmıştı. Ancak Gates, vakfın bu odağın çoğunu koronavirüs üzerinde durmak için değiştirdiğini söyledi.

gates-siberdefter
gates-siberdefter

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, yakın gelecekte coronavirüs salgın üzerinde duracağını bildirmişti. Bill & Melinda Gates Vakfı’nın 40 milyar dolarlık bir vakfı mevcut ve HIV, sıtma ve çocuk felcinin yok edilmesi üzerine çalışmıştı. Ancak Gates, vakfın bu odağın çoğunu koronavirüs üzerinde durmak için değiştirdiğini söyledi.

FT , “Bu hastalık vakfın tüm dikkatini çekti,” dedi . Gates Vakfı sözcüsü, Bir siteye gönderdiği açıklamada, vakfın “bulaşıcı hastalığı azaltmak, aşırı yoksulluğu ortadan kaldırmak ve ABD halk eğitimini geliştirmek de dahil olmak üzere temel odak alanlarına bağlı kaldığını” söyledi.

Vakfın açıklamasına göreCOVID-19 salgını, çalışmalarımızın tüm alanlarını etkiliyor ve etkileri yıllarca hissedilecek” dedi. “Bugüne kadar 250 milyon dolarlık fon sağladığını ve Stratejik Yatırım Fonumuzu pandemiye doğru kullanma taahhüdümüzü açıklamış olsak da, personelimizin uzmanlığını giderek bu pandemiyi sona erdirmek için gereken acil çabalara odaklıyoruz. Bunlar eşi benzeri görülmemiş zor zamanlar, ancak tüm yaşamların eşit değere sahip olduğu inancımız ve tüm çalışmalarımızdaki eşitsizlikleri ele alma taahhüdümüz her zamankinden daha kritik.”

gates-siberdefter

Gates Vakfı, teşhis, tedavi ve aşıların geliştirilmesini desteklemek için şimdiden toplam 250 milyon dolar vaadinde bulundu; Afrika ve Güney Asya sağlık sistemlerinin güçlendirilmesine yardımcı olmak; ve virüsün sosyal ve ekonomik etkilerini azaltmaya yardımcı olacak. Vakıf; Dünya Sağlık Örgütü ve dünyadaki diğer sağlık örgütleri ile çalışmaktadır.

FT röportajında Gates, “Bu acil durum birçok alanda kritik çalışmaları dağıttı” dedi. “Daha az birey rutin bağışıklığı için gelebilir ya da bağışıklık kazandırma için iyi çalışmayan zincirler sağlayabilir, bu yüz binlerce ölüm demektir. Sıtma tedavilerini etkili bir şekilde çıkarmaya devam edemezsek, bu sıtmada büyük bir geri tepme olacak.” dedi.

Bu ayın başlarında Gates, Başkan Trump’ın DSÖ için fonları askıya alma planını eleştirdi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Trump yönetiminin nihayetinde DSÖ’nün “muhtemelen daha fazla para alması gerektiğine” karar vereceğine inandığını söyledi.

Gates, 2015 yılında bir TED Konuşması sırasında dünyanın küresel bir salgına hazır olmadığını söyledi .

Gates, 2000 yılında Microsoft CEO’su olarak istifa etti ve 2008 yılında temel çalışmalarına odaklanmak için tam zamanlı rolünü Microsoft’ta bıraktı. Garip bir şekilde, pandemi sırasında Gates koronavirüsle ilgili olan yanlış bilgisinin en büyük hedefi haline geldi .

Written By

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Haberler

Nişantaşı Üniversitesi yerli solunum cihazı üretimi için çalışmalara başladı. Tüm Dünya koronavirüs ile mücadele ederken onlarca ülke binlerce doktor ölümcül hastalığın ilacını ve aşısını...

Haberler

İstanbul'da corona virüs için alınan tedbirlere yenileri eklendi. İstanbul'da İl Umumi Hıfzıssıha Meclisi kararıyla, gece yarısından itibaren taksiler en fazla 2 kişilik yolcu alabilir.

Dünya

Dünyanın 4 bir yanında yayılan hastalık Covid 19 herkesi tehlikeye düşürmeye devam ederken politikacılar bizlere evde kalmamız gerektiğini söylüyor. Hatta sosyal medyada #evdekal hashtag'ı...

Girişimcilik

Eğer bir girişiminiz varsa ya da aklınızda süper bir fikri faaliyete geçirecek bir girişimci iseniz ya da içinizde girişimci ruhun var olup olmadığını öğrenmek...

Advertisement