Connect with us

Hi, what are you looking for?

Giyilebilir Teknolojiler

Elon Musk, Neuralink’in İkinci Versiyonunu Tanıttı

Tesla, SpaceX, Solar City gibi şirketlerin aktif CEO’su ve kurucusu olan Elon Musk beyciğim, 29 Ağustos 2020 saat 03.00 sularında başlattığı bir canlı yayın ile Neuralink‘in ikinci neslini ve canlı örneğini tanıttı. Bir domuz üzerinde uygulanan Neuralink ile sayesinde herkesi hayrete düşüren bir çok yenilik tanıtıldı.

Geçtiğimiz sene aynı gün tanıtımı yapılan Neuralink, ilk etapta beyine döşenen ve ardından kulak arkasına yerleştirilen cihaza bağlanan kablolar ile çalışma gücü sergiliyordu. Artık yeni nesilde beyin içerisine (kafatasına) implant edilecek ufak ve yuvarlak bir cihaz sayesinde beyin ile bağlantı kurulabilecek.

Etkinliğe, Neuralink implantını yapacak olan cihaz ile başlayan Elon Musk, çok önemli bilgileri bizlere aktardı öncelikle bunlardan en çok dikkat çekeni 1 saatten daha az sürede Neuralink implantının yapılacağını ve şarj etmek istediğiniz zaman bedeninizden çıkarabileceğinizi söyledi.

Neuralink cihazının tasarımı, geçen yıl piyasaya sürüldüğünden beri değişti ve cihazın kendisini Gertrude’de görülmesi zor hale getirdi. Artık madeni para şeklindedir ve kulağa yakın duran küçük bir modül yerine kafatası ile aynı hizada oturması amaçlanmıştır. Musk, “Kafatasındaki küçük tellerle bir Fitbit gibi” dedi. Cihaz, Bluetooth Low Energy üzerinden bir akıllı telefon uygulamasıyla eşleşebilir, dedi.

Yapay zeka ile yaşamak

Geçen yıl düzenlenen etkinlikte olduğu gibi Musk, gösterinin birincil amacının takıma katılacak daha fazla kişiyi işe almak olduğunu söyledi. (Neuralink şu anda yaklaşık 100 kişiyi istihdam ediyor, dedi Musk. Sonunda 10.000’den fazla kişiyi istihdam etmeyi umuyor.) İnsan beynini yapay zeka (AI) ile birleştirmek Musk’ın cihazları yaratmak istemesinin nedenidir.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Birinci nesil ve ikinci nesil Neuralink karşılaştırması - Siberdefter Teknoloji Haberleri
Birinci nesil ve ikinci nesil Neuralink karşılaştırması

Neuralink beyin-makine arayüzlerini icat etmedi – 2006’dan beri etrafta dolaşıyorlar ve insanlara yerleştiriliyorlar. Şirketin teknolojiye ana katkısı, Neuralink’in beyin aktivitesini almak için elektrotlarla kaplı ince, esnek telleridir.

En zor kısım; yıllarca sağlam kalmasını sağlamak

İplerin diğer sistemlerden daha fazla elektrotu vardır – bu da daha fazla bilgiye sahip olabileceğimiz anlamına gelmektedir – ve sert iğneler kadar beyinde fazla hasara neden olmayabilir. Ancak beyindeki yabancı cisimler zamanla bozulmaya meğillidir ve daha küçük olanlar daha hızlı bozulur. Bu geceki gösteride ekibin bir üyesi, Neuralink için en büyük zorluklardan birinin, cihazın beyin gibi aşındırıcı bir ortamda on yıllarca dayanmasını sağlamak olduğunu söyledi.

İkinci Nesil Neuralink - Siberdefter Teknoloji Haberleri
İkinci Nesil Neuralink

Beyindeki hasarları yok etmesi bekleniliyor

Diğer ayrım Musk’ın tutkusudur. Bu geceki etkinlikte, cihazın hafıza kaybından felçlere, bağımlılığa kadar birçok nörolojik sorunu çözmeye yardımcı olabileceğini veya bir kullanıcının sağlığını izleyip kalp krizi geçiriyorlarsa onları uyarabileceğini söyledi.

Geçen yılki etkinlikte, Neuralink’in cihaz için implant sürecini Lasik göz ameliyatı kadar basit ve güvenli hale getirebileceğini söyledi; bu gece genel anestezi olmadan bir saatten kısa sürede yapılabileceğini söyledi.

Başarılı testler için omurilik hastalarına ihtiyaç var

İlk klinik deneyler, işe yaradığından ve güvenli olduğundan emin olmak için, ciddi omurilik yaralanması olan az sayıda hastada yapılacak. Geçen yıl Musk, 2020’de insanlarda klinik denemelere başlamayı umduğunu söyledi. Uzun vadede Musk, omurga üzerinde ikinci bir implant kullanarak bu tür yaralanmalara sahip kişilerde tam hareketi yeniden sağlayabileceklerini söyledi.

Yapay Zeka Simbiyozu

Ancak Elon Musk, cihazın yapabileceği en önemli şeyin, insan beyninin yapay bir zeka ile birleşmesine izin veren “Yapay Zeka Simbiyozu” adını verdiği şeyi elde etmelerine izin vermek olacağını söyledi. “Öyle ki, dünyanın geleceği Dünya insanlarının birleşik iradesi tarafından kontrol ediliyor.

Neuralink implantı yapılan domuz - Siberdefter Teknoloji Haberleri
Neuralink implantı yapılan domuz

Şu anda, cihaz beynin yüzeyiyle sınırlı – daha derin bölgelere tünel açmıyor. Hareket, görme ve duyma gibi pek çok önemli işlev beyin yüzeyinde gerçekleşir.

Sekiz kişi kurdu, iki kişi kaldı

Elon Musk, şirketin cihaz üzerinde çalışacak robotik, elektrik ve yazılım mühendislerini işe almak ve uygulama için cerrahi prosedürü iyileştirmek istediğini söyledi. Şirket 2017’de kurulduğundan bu yana çok fazla ciro elde etti ve kurucu ekibin yalnızca iki üyesi hala Neuralink’te çalışıyor.

Eski çalışanlar Stat News’e şirketin kaotik olduğunu ve araştırmacıların projeleri hızla yürütmek için yoğun baskı altında olduklarını söyledi. Örneğin, aylar alması gereken projeleri tamamlamaları için bilim insanlarına bazen haftalar verildi. Bir çalışan, “Tıbbi bir cihaz ve bu tıbbi cihazı implante etmek için cerrahi bir yaklaşım geliştiriyorlar ve buna bir teknoloji şirketi kullanarak yaklaşıyorlar – hızlı hareket edin ve bir şeyleri kırın” dedi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Elon Musk, Neuralink cihazının ilk piyasaya sürüldüğünde “oldukça pahalı” olacağını söyledi, ancak fiyatı birkaç bin dolara indirmek istediğini söyledi. “Lasik’e benzer bir şekilde elde etmenin mümkün olduğunu düşünüyorum” dedi.

Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Kripto Para

SpaceX, Tesla ve SolarCity’nin Kurucusu ve CEO’su Elon Musk, uzun süredir Twitter hesabından yaptığı kripto para birimleri hakkındaki paylaşımları sık sık gündemimize geliyordu ve...

Girişimcilik

Şirket, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tesla'nın 2020 yılının ilk çeyreğinde Çin ve ABD'deki fabrika kapanmalarına rağmen 16 milyon dolarlık sürpriz bir kar elde etti...

Finans

Tesla'nın hisseleri, elektrikli otomobil üreticisinin vahşi salınımlarından yararlanmaya çalışırken, konuda uzman olan ve perakende tüccarların ilgi odağı oldu.

Genel

Golden Gate Köprüsü’nün Marin County sokağındaki açık bir alışveriş merkezinde Tesla Supercharger istasyonuna girdiğimde kendimi gizli bir kulübün parçası gibi hissettim. Kullanılabilir en son...

Advertisement