İngiltere Huawei’yi Ülkesinden Kaldırıyor

Parlamento üyeleri, Çin telekom teknolojisinin 2023 yılına kadar İngiltere ağlarından kaldırılmasını istedi.

Parlamento üyeleri, Çin telekom teknolojisinin 2023 yılına kadar İngiltere ağlarından kaldırılmasını istedi.

Başbakan Boris Johnson görünüşte İngiltere’nin 5G ağlardan Huawei kullanımını kaldırmak için hazırlanıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nden Financial Times bildirdi . Ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle İngiltere Muhafazakar partisinin üyeleri 2023 yılına kadar Huawei teknolojisinin İngiltere’nin 5G altyapısından ve telekom ağının geri kalanından kaldırılması için baskı yaptılar.

İngiltere Huawei'yi Ülkesinden Kaldırıyor
Huawei Logosu

Trump yönetimi Huawei’nin teknolojisini kullanmasını yasakladı ve cumhurbaşkanı geçen Mayıs ayında ABD şirketlerinin ulusal güvenlik riskleri oluşturabilecek yabancı yapımı telekomünikasyon ekipmanı satın almasını engelleyen bir yürütme emri imzaladı . Emir, herhangi bir şirketi tek başına değil, ZTE ve Huawei gibi Çinli firmaların ABD’de iş yapmasını engellemenin bir yolu olarak görülüyor. Geçen hafta, Trump yasağı Mayıs 2021’e kadar uzattı.

ABD, Huawei’nin arka arkaya ağ altyapısına dönüşebileceğini, görünüşte Çin hükümetinin casusluk çabalarına yardımcı olabileceğini savundu, Huawei’nin defalarca reddettiği bir suçlama buydu.

Trump’ın bu yılın başlarında konuyu tartışması için Johnson’u aradığı bildirildi ve Kongre’nin en az bir üyesi ABD’nin İngiltere ile istihbarat ortaklığını yeniden değerlendirdiğini söyledi .

Johnson , İngiltere’de 5G ağları için ne kadar Huawei araçlarını kullanılabileceğini sınırlayarak şirketin teknolojisinin ağın en hassas kısımlarında kullanımını yasakladı. Ocak ayında İngiltere’nin 5G altyapısı için çok fazla seçenek olmadığını söyledi ve telekom Vodafone, Huawei ekipmanının ağlarından kaldırılmasının çok pahalıya mal olacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir