Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bilgisayar

FreeDos Nedir?

Bir masaüstü bilgisayar ya da bir dizüstü bilgisayar seçimi yaparken mutlaka FreeDos kelimesini hepimiz görmüşüzdür. Peki FreeDos nedir? neden markaların çoğu FreeDos’u tercih eder hiç merak ettiniz mi?

İngilizcesi az çok olan kişiler kelimeyi hiç duymamış olsalar bile ne anlama geldiğini çok kolay anlayabilirler. FreeDos kelimesi; Free (özgür, bağımsız) ve Dos (Disk İşletim Sistemi) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur.

FreeDos kelimesinin anlamı

FreeDos: İngilizce dilinde özgür, bağımsız anlamına gelmekte olan Free ve Disk Operating System kelimesinin kısaltılmışı Dos’un birleşimi ile ortaya çıkmıştır.

FreeDos demek içerisinde herhangi bir işletim sistemi bulunmayan tamamen boş bilgisayarlara denmektedir. Yani FreeDos ibaresinin aldığı bilgisayarlarda Windows ya da bir başka işletim sistemi yoktur.

FreeDos bilgisayarlar iyi midir?

Bu kişiden kişiye değişiklik gösterir, genelde yazılımcı bireyler FreeDos bilgisayarları tercih ederler çünkü kendilerinin kullanmakta olduğu Linux ya da bir başka işletim sistemini daha kolay yükleyebilirler.

Advertisement. Scroll to continue reading.

FreeDos bilgisayarları kullanabilmeniz için içerisine Windows ya da bir başka işletim sistemi yüklemeniz gerekir. Eğer bir iş için FreeDos bilgisayar aldıysanız mutlaka lisanslı işletim sistemi yüklemeniz gerekir.

FreeDos bilgisayara Windows yüklenir mi?

FreeDos bilgisayara Windows yüklenir mi? sorusunun cevabı “Evet” olarak işaretlenir. Lisans anahtarınız var ise Windows 10 veya başka bir sürüm yükleyebilirsiniz.

FreeDos bilgisayara korsan Windows yükleyebilir miyiz?

Bunun cevabı hem evet hem de hayır olacaktır. FreeDos bilgisayarlar üretici tarafından bilgisayar diskinin içerisinde herhangi bir yazılım olmadan gönderilir ve bunun tercihi size bırakılır.

FreeDos bilgisayara korsan/lisansı olmayan Windows yükleyebilirsiniz ama bu sizin açınızdan pek yararlı olmayacaktır ve asla tavsiye etmemekteyiz. Windows 10’u Microsoft’un Resmi web sitesinden indirerek kurabilirsiniz.

Microsoft, Windows 10’u ücretsiz olarak indirmenize olanak tanır ve belirli bir süre ücretsiz kullanmanıza izin verir lakin bir süre sonra Windows 10 işletim sisteminizi lisanslamanız için size uyarılar verecektir.

İnternette 10-30 TL arasında değişiklik gösteren fiyat etiketleri ile OEM (İsimsiz) Windows 10 lisansları satılmaktadır. FreeDos bilgisayarlara OEM lisanslar ile Windows 10 kurarsanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Advertisement