Windows 10’da HDR Nasıl Etkinleştirilir?

HDR veya diğer adıyla Yüksek Dinamik Aralık, SDR (Standart Dinamik Aralık) ile kıyaslandığında parlaklık, renk, kontrast gibi çeşitli faktörler dahilinde daha çarpıcı ve göz alıcı bir iyileştirme/yükseltme sağlar. Standart Dinamik Aralıktan daha parlak ve ayrıntılı bir görüntü sunan HDR için özel hazırlanmış film, dizi veya oyun görüntülerken iki görüntü modu arasında bariz bir fark görürsünüz.

Windows 10 kullanıcılarına HDR deneyimi sunmaktadır ancak bilgisayarınızda HDR kalitesinde görüntü almak için ilgili ayarlardan bu modu etkinleştirmeniz gerekmektedir.

Windows 10’da HDR

Varsayılan olarak HDR’yi destekleyen Windows 10’da bu özellik birkaç yıldır mevcuttur. Şimdilik yalnızca manuel olarak açılabilen HDR moduna ait yeni güncellemeler planlanmaktadır. Yeni güncellemeler ile birlikte kullanılabilir bir HDR ekranı mevcut olduğunda Windows’un bunu otomatik olarak algılayıp ekranı buna göre optimize edebileceği bir otomatik HDR güncellemesi düşünülüyor.

Windows 10 HDR Ayarları

  • Windows 10 Başlat Menüsünü açın.
  • Bir dişli simgesiyle temsil edilen Ayarlar’ı seçin.
  • Ayarlar penceresi açılacaktır. Sistem’i seçin.
  • Şimdi Ekran ayarlarını göreceksiniz. Windows HD Renk bölümünü görene kadar aşağı kaydırın.
  • HDR Kullan geçişini Açık konumuna çevirin.

HDR Kullan geçişini Açık konumuna getirmek, monitörünüzü kendi HDR moduna geçerken kapanmaya ve tekrar açmaya veya titremeye zorlar. Bu sadece birkaç saniye sürmektedir.

Windows 10 HDR Geçişi Gözükmez İse:

Windows HDR modu otomatik olarak açılmaz. Manuel olarak açılan bu mod, ilgili ekranınızın HDR’yi destekleyip desteklememesi durumuna göre bu fonksiyonu otomatik olarak algılamaktadır.

Ekranınızın HDR’yi destekleyip desteklemediğini görmek için monitörünüzün teknik özelliklerine bakmanız gerekmektedir. Windows HDR modunu kullanabilmek için monitörünüze ait belirli bir donanıma sahip olmanız gerekmektedir. HDR uyumlu bir ekran da bu gereksinimlere dahildir.

Monitör satın almadan önce ilgili ayarların uyumluluğunu kontrol etmek adına monitör üreticisinin web sitesini ziyaret etmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir