Connect with us

Hi, what are you looking for?

Microsoft

Windows 10 Sürüm 2004: Gelen Yenilikler Neler?

Microsoft, 2020 baharında bir sonraki büyük güncellemesini yayınlayacak. Yeni güncelleştirme, Windows 10 20H1 veya Windows 10 sürüm 2004 olarak adlandırılıyor, ancak Microsoft büyük olasılıkla kullanıma daha yakın bir resmi ad verecek. Şirket yakın zamanda 2004 güncellemesinin ISO dosyalarını Windows Insider web sitesinde yayınladı, bu nedenle Microsoft’un güncelleme sunum tarihlerini yakında açıklamasını bekliyoruz.

Microsoft geçen yıl Windows 10 sürüm 2004 üzerinde çalışmaya başladı ve bu da birçok kullanıcı için sürpriz oldu. Şirket, 19H2’yi aşamalı bir yükseltme yapmaya ve Windows 10 sürüm 2004 için önemli özellikleri ve değişiklikleri kaydetmeye karar verdi. Şimdi Microsoft, Windows 10 19H2‘yi tüm Windows 10 kullanıcılarına sunmaya başladı, şirket bir sonraki büyük güncellemeye odaklanmaya başladı Yukarıda da belirtildiği gibi, Windows 10 sürüm 2004, 2020 baharında piyasaya sürülecek ve Microsoft özellik listesini zaten sonlandırdı ve neredeyse güncelleştirmenin sınanmasıyla tamamlandı.

Windows 10 Sürüm 2004 ile Gelen Yenilikler

Windows 10 Sürüm 2004: Gelen Yenilikler Neler?
Windows 10 Sürüm 2004: Gelen Yenilikler Neler?

Cortana (Beta)

Genel bir dijital asistandan Microsoft 365 uygulamalarında size yardımcı olan kişisel bir üretkenlik asistanına dönüşen Cortana’nın bir parçası olarak Microsoft, asistanınızın görevleri ve zamanı yönetmenize ve insanlarla bağlantı kurmanıza nasıl yardımcı olacağına dair bir bakış açısı verecek birkaç değişiklik yaptı. . Bu değişiklikler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Microsoft’un yeni Cortana uygulamasının dil / bölge desteğini genişletme sürecinde olduğunu ve İngilizce (ABD) dışındaki Insider’lar Cortana’yı başlatırken “Cortana kullanılamıyor” mesajını göreceğini lütfen unutmayın. Kullanılabilirlik arttığında Microsoft sizi güncelleştirir.

Windows 10 Sürüm 2004: Gelen Yenilikler Neler?
Windows 10 Sürüm 2004: Gelen Yenilikler Neler?

Windows Arama için Gelişmiş Disk Kullanımı

19H1’de Microsoft, Insider’a neden arama dizinleyicisini kapattıklarını sordu. Geri bildiriminiz Microsoft’un daha sonra iyileştirmeler yapmasına yardımcı oldu ve Windows 10 sürüm 2004’teki üç önemli iyileştirme alanına odaklanmaya yardımcı oldu: aşırı disk ve CPU kullanımı, genel performans sorunları ve dizinleyicinin algılanan düşük değeri.

Buna dayanarak, Microsoft yüksek disk kullanımını ve etkinliğini algılayan bir algoritma sunar, böylece en yüksek kullanım sürelerini daha iyi tanımlayabilir ve dizinleyiciyi buna göre yönetebilir. Microsoft ayrıca geliştiricilerin disk kullanımını iyileştirmek için belirli depolarda ve proje klasörlerinde arama yapmasını önlemek için değişiklikler yapıyor.

Windows 10 Sürüm 2004: Gelen Yenilikler Neler?
Windows 10 Sürüm 2004: Gelen Yenilikler Neler?

Daha da önemli bilgileri bulmanıza yardımcı olmak için Microsoft Arama Ana Sayfanıza dört hızlı web araması ekledi:

 • Hava Durumu:  Mevcut koşulları ve yaklaşan tahmini al
 • En  popüler haberler: Popüler haber sitelerinden en son haberleri okuyun
 • Tarihte bugün:  Bu gün gerçekleşen dört etkinliği keşfedin
 • Yeni filmler:  Yakınınızdaki sinemalarda neler oynuyor öğrenin

Bazen, Microsoft ayrıca sezonluk bir konu veya ilginç bir sınav da sunacaktır.

Bu aramalardan herhangi birini veya tümünü denemek için görev çubuğunuzdaki arama kutusunu tıklayın veya Windows Home + S tuşlarına basarak Arama Ana Sayfası’nı açın. Diğer aramalar için cevaplar ve sonuçlar mı istiyorsunuz? Aramanızı girmek ve aradığınız bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde almak için yazın.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Not: Bu, şu anda kullanıma sunulan ve 1809 sürümünden Windows 10 sürüm 2004 sürümlerine kadar olan yapılardaki kullanıcılar için görünecek olan sunucu tarafı bir değişikliktir. Şu anda, hızlı aramalar yalnızca ABD’de kullanılabilir, ancak kısa süre içinde uluslararası kullanıma sunulacaktır.

Arama sonuçlarında web önizlemesi için tasarım değişikliliği

Microsoft, nasıl göründüğüne dair birkaç küçük ayar yaptı – şimdi göreceksiniz:

Windows 10 Sürüm 2004: Gelen Yenilikler Neler?
Windows 10 Sürüm 2004: Gelen Yenilikler Neler?

Yeni Kaomoji’ler!

Bazılarınızın bildiği gibi, Windows 10 sürüm 1903 ile Microsoft, WIN + (Period) / WIN + (Semicolon) klavye kısayolumuzu yalnızca emoji’yi içermekle kalmayıp, aynı zamanda kaomoji ve özel karakterler de içerecek şekilde güncelledi. Kaomoji nedir? Temel olarak, çeşitli karakterleri birleştirerek yapabileceğiniz ifadelere sahip yüzlerdir – örneğin, shruggie’ye aşina olabilirsiniz:

¯ \ _ (?) _ / ¯

Windows 10 Sürüm 2004: Gelen Yenilikler Neler?
Windows 10 Kaomoji

Linux için Windows Alt Sistemi (WSL) 2 Geliştirmeleri

Önceden, WSL 2 Sanal Makinenizin (VM) belleği iş akışınızın ihtiyaçlarını karşılamak için büyüyecek, ancak belleğe artık gerek kalmadığında küçülmüyordu. Bu değişiklikle, bellek artık Linux VM’de kullanılmadığından, bellek boyutuna göre küçülecek olan Windows’a geri serbest bırakılacak.

Microsoft, ARM64 cihazları için WSL2 desteği de ekledi! Microsoft, /etc/wsl.conf dosyasını kullanarak dağıtımınızın varsayılan kullanıcısını ayarlama özelliğini de ekledi. Bu en son Insider Preview derlemesindeki değişikliklerin tüm ayrıntıları için lütfen WSL sürüm notlarına bakın .

Windows üzerinden WSL 2 Linux uygulamalarına localhost üzerinden bağlantı ve global WSL yapılandırma seçenekleri eklendi

Artık yerel ana bilgisayar kullanarak WSL 2 Linux ağ uygulamalarınıza bağlanabileceksiniz. Örneğin, aşağıdaki resim bir WSL 2 dağıtımında bir NodeJS sunucusunun başlatılmasını ve daha sonra yerel tarayıcı ile Edge Tarayıcısına bağlandığını gösterir.

Windows 10 Sürüm 2004: Gelen Yenilikler Neler?
Windows 10 Sürüm 2004: Gelen Yenilikler Neler?

Ayrıca, Microsoft, WSL için genel yapılandırma seçenekleri ekledi. Bunlar, WSL dağıtımlarınızın her biri için geçerli olacak seçeneklerdir. Bu aynı zamanda tüm WSL 2 dağıtımlarınız aynı VM içinde çalıştığından, WSL 2 sanal makinesi (VM) ile ilgili seçenekleri belirlemenizi sağlar. Bu derlemede erişebileceğiniz en heyecan verici seçenek, özel bir Linux çekirdeği belirleyebilmektir! Bu sürümdeki yeniliklerle ilgili tüm ayrıntılar  için Windows komut satırı blogunda Insiders Preview Build 18945’teki WSL için yenilikler konusuna bakın.

Güvenli Modda PIN ile giriş!

Microsoft, Windows Hello PIN oturum açma desteğini Güvenli moda ekleyerek Parolasız yolculuğumuzda bir adım daha ilerlemektedir; Aşağıdaki talimatlarla deneyin ve Microsoft’a ne düşündüğünüzü bildirin!

Advertisement. Scroll to continue reading.
 • Ayarlar> Hesaplar> Oturum açma seçeneklerinde Windows Hello kurulumu
 • Cihazınızı Güvenli moda getirin:
Windows 10 Sürüm 2004: Gelen Yenilikler Neler?
Windows 10 Sürüm 2004: Gelen Yenilikler Neler?
 1. Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Kurtarma’ya gidin.
 2. Gelişmiş başlangıç ​​altında Şimdi yeniden başlat’ı seçin.
 3. Bilgisayarınız Bir seçenek belirleyin ekranına yeniden başladıktan sonra, Sorun Giderme> Gelişmiş seçenekler> Başlangıç ​​Ayarları> Yeniden Başlat’ı seçin. BitLocker kurtarma anahtarınızı girmeniz istenebilir  .
 4. Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra, seçeneklerin bir listesini göreceksiniz. Bilgisayarınızı Güvenli Modda başlatmak için 4 seçeneğini belirleyin veya F4 tuşuna basın. Ağ ile Güvenli Modu kullanmak için 5 seçeneğini belirleyebilir veya F5 tuşuna basabilirsiniz.
 • Windows Hello PIN’inizle cihazınızda oturum açın

Wi-Fi Kameraları Windows 10 Cihazlara Bağlama

Bir yerel alan ağı (LAN) üzerinden video verilerini ileten İnternet Protokolü tabanlı kameralar olan ağ kameraları, özellikle gözetim ve güvenlik senaryolarında giderek yaygınlaşmaktadır. Windows artık kullanıcıların ağ kameralarını bilgisayarlarıyla ilişkilendirmelerine izin vererek kamera uygulamalarında fotoğraf çekimi ve video akışı sağlıyor.

UWP Uygulamalar için Otomatik Yeniden Başlatmayı Aktifleştirme

Microsoft , Windows’da yeniden oturum açarken önceki oturum açma oturumunuzdaki kayıtlı masaüstü uygulamalarının yeniden başlatılıp başlatılmayacağını  kontrol etmek  için yeni bir ayrı ayar zaten başlattı . En yeni Insider Preview sürümlerinde, kayıtlı masaüstü uygulamalarına ek olarak, bu ayarı seçtiğinizde, açık UWP uygulamalarının çoğu da otomatik olarak yeniden başlatılır! Oturum açma süresini azaltmak için, UWP uygulamaları askıya alınmış bir durumda en aza indirgenerek yeniden başlatılarak Windows ve diğer uygulamalara daha fazla kaynak başlatılır. Denemek için:

 1. Ayarlar> Hesaplar> Oturum açma seçenekleri’ne gidin ve “Oturum kapattığımda yeniden başlatılabilir uygulamalarımı otomatik olarak kaydet ve oturum açtıktan sonra yeniden başlat” seçeneğini açın. “Uygulamaları yeniden başlat” altında.
 2. Feedback Hub gibi bir veya daha fazla UWP uygulaması başlatın.
 3. Oturumu kapatın ve Windows’ta yeniden oturum açın.

Feedback Hub gibi başlatılan UWP uygulamaları, görev çubuğu düğmesiyle simge durumuna küçültülmüş olarak yeniden başlatılmalıdır.

Xbox Oyun Çubuğu Güncellemeleri

Görmüyorsanız, Microsoft bir FPS sayacı ve başarı katmanı sunmaya başlıyor! Güncelleştirme, Microsoft Mağazası üzerinden gelir. En sevdiğiniz oyuna odaklanın ve başlamak için WIN + G tuşlarına basın.

Windows 10 Sürüm 2004: Gelen Yenilikler Neler?
Windows 10 Sürüm 2004: Gelen Yenilikler Neler?

Gelişmiş Bluetooth eşleştirme

Windows 10, sürüm 1803 için Microsoft, desteklenen Bluetooth cihazlarını eşleştirmek için yeni ve modern bir deneyim olduğunu duyurdu . Fikir basitti; desteklenen bir cihaz yakınlardaysa ve eşleme modundaysa Windows, eşleştirmeye gitmenizi isteyen bir bildirim gösterir. Bu, Ayarlar’ı kendiniz açmanıza ve gidilecek doğru yeri bulmanıza engel oldu. Bugün Microsoft, Microsoft’un beğeneceğinizi umduğu iyileştirmelerle bir güncelleştirme hazırlıyor. İşte yenilikler:

 • Eşleştirme artık bildirimlerde tamamlandı. Eşleştirmeyi bitirmek için artık Ayarlar uygulamasına gitmenize gerek yok.
 • Daha hızlı eşleştirme süresi için Microsoft, daha az bir bildirim göstererek kullanıcı arayüzünü geliştirdi.
 • Microsoft, Swift Pair’yi kullanırken size daha fazla kontrol sağlamak için ilk bildirime bir Kapat düğmesi ekledi.
 • Bildirimi daha yararlı hale getirmek için Microsoft artık aygıt adını ve kategorisini gösteriyor.

Desteklenen cihazlar şunları içerir:

 • Yüzey Ergonomik Klavye
 • Yüzey Hassas Fare
 • Yüzey Mobil Fare
 • Yüzey Ark Fare
 • Yüzey Kulaklıkları
 • Microsoft Arc Fare
 • Microsoft Modern Mobil Fare
 • Microsoft Bluetooth Klavye
 • Microsoft Bluetooth Fare

Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Oyun Konsolu

Amerika Birleşik Devletleri merkezli yazılım ve teknoloji devi Microsoft’un Xbox Series X ve Series S konsolları için 20. yıl dönümü Xbox Kontrolcüsü, resmi duyurusu...

Bilgisayar

HDR veya diğer adıyla Yüksek Dinamik Aralık, SDR (Standart Dinamik Aralık) ile kıyaslandığında parlaklık, renk, kontrast gibi çeşitli faktörler dahilinde daha çarpıcı ve göz...

Oyun

Retro esintili ritim tabanlı FPS oyunu BPM: Bullets Per Minute, Xbox One ve PlayStation 4’e 2021 yılı itibariyle geliyor. Gösterişli yeni bir fragmanla duyurulan...

Microsoft

Microsoft, yöneticilerine Windows'un en eski sürümleri için altı aydan fazla destek sağlıyordu. Yazılım devi, koronavirüs pandemisinden etkilenen işletmelerle çalışıyor ve çoğunlukla Windows 10 eski...

Advertisement