Javascript Notifications API Kullanarak Bildirim Nasıl Gönderilir

Herhangi bir web sitesine girdiğimiz zaman çoğu zaman sitelerin bizden bildirim göndermek için izin istediğini görürüz. Bizde web sitemize bu özelliği entegre etmek istediğimiz genellikle üçüncü parti servislere ihtiyaç duyarız ama Javascript Notifications API kullanarak kendi bildirim servisimizi yazmak daha verimli olacaktır.

Bu içeriğimizde üçüncü parti bildirim gönderme servislerine ihtiyacımız kalmadan, Javascript Notifications API sayesinde basitçe bildirim göndermeyi öğreneceğiz. İşin derinine inmek isterseniz çeşitli kaynaklara göz atabilirsiniz sevgili dostlar.

Kullanıcıdan bildirim göndermek için izin istemek

Notification.requestPermission().then(function(){
    new Notification("Bildirimleri açtığınız teşekkürler");
});

Notification sınıfının “requestPermission” methodunu çalıştırarak iznimizi istiyoruz ve “.then()” fonksiyonu ile bu durum başarılı olursa bir başka fonksiyonu çalıştırıyoruz. Ben bu örneğimizde kullanıcı bildirimlere izin verdiğinde “Bildirimleri açtığınız için teşekkürler” diye bir mesaj gönderiyorum.

Notification sınıfı ile bildirim oluşturmak

new Notification(title, options);
  • title: Bildirimin başlığı
  • options: İçerik, görsel ve diğer seçenekler (opsiyonel)

Options içerisinde bazı parametreler halen bazı tarayıcılar tarafından desteklenmemektedir. Destek listesine Mozilla’nın Geliştirici sitesinden bakabilirsiniz.

Bildirimlere izin verilip verilmediğini nasıl kontrol ederiz?

Notification.permission

Eğer gelen değer “granted” ise kullanıcı sizin sitenizden bildirim almayı kabul ettiğini gösterir. Eğer dönen değer granted dışında başka bir değer ise kullanıcı kabul etmemiş ya da herhangi bir eylem gerçekleştirmemiş demektir.

Sizin için tavsiye ettiğimiz Javascript Eğitim Kursları

Sizler için Udemy’den iki adet indirimli Javascript kurslarını derledik. Aşağıdaki linklerden satın alabilir ve Javascript dünyasına giriş yapabilirsiniz.

1 thought on “Javascript Notifications API Kullanarak Bildirim Nasıl Gönderilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir