Connect with us

Hi, what are you looking for?

Donanım

Playstation 5 Sonunda Geldi!

Playstation 5 sonunda geldi be! Öncelikle yazıma başlamadan önce dün ki yayının ana konseptini ufak da olsa eleştirmek istiyorum. Nerede “ulan” future games?

siberdefter-ps5
siberdefter-ps5

Playstation 5 sonunda geldi be! Öncelikle yazıma başlamadan önce dün ki yayının ana konseptini ufak da olsa eleştirmek istiyorum. Nerede “ulan” future games? Hayır sunumun %60’ı indie oyunlar barındırıyor, tamam biz de indie oyun severiz, bağımsız yapımcılara destek konusunda hiçbir itirazım yok. Fakat insan bir düşünür; biz oynanış videosu beklerken bıcırık bıcırık oyunların sunumunu izledik resmen. Yine de bu sunum beni tatmin etti. Hadi girişelim.

Sony nihayet PlayStation 5’in görünümünü dün gece ki sunumda açıkladı. Yaklaşık bir saatlik PS5 oyun duyurularından sonra Sony, PS5 donanım tasarımını yayınladı. PS5 konsolu, kutuya dahil edilecek yeni denetleyiciye uygun beyaz ve siyah bir tasarıma sahip karşımıza geliyor.

PS5, Xbox Series X’in öncelikli olarak yerleştirilmek üzere tasarlandığı gibi dikey olarak duruyor ve biri 4K Blu-ray sürücüsüne ve saf Dijital Sürüm’e sahip iki sürüm içeriyor. Optik sürücüsüz PS5 varyantı, sürücünün çıkarılması sayesinde normal modelden önemli ölçüde daha ince görünüyor.

Sürücünün çıkarılması, PS5’in Dijital Sürümünün de daha ucuz olduğu anlamına geliyor, ancak Sony henüz fiyatlandırmadan bahsetmedi. Sony, tasarımı canlı akışı sırasında açıkladı, ancak şirket PS5’in her iki çeşidi için de kesin bir çıkış tarihi veya kesin fiyatlandırma yapmadı.

Tıpkı Xbox Series X gibi PS5, bir TV’nin veya monitörün altına dikey veya yatay olarak yerleştirilebilir. Sony, her iki yönde de çalışan bir stand oluşturdu ve şirket, PS5’in Dijital Sürümü için biraz farklı bir stand kullanıyor. PS5 ünitesinin üst kısmında, ön tarafta USB-A ve USB-C bağlantı noktaları bulunan ısı dağıtımı için havalandırma delikleri de var gibi görünüyor.

Sony ayrıca PS5 için bir DualSense şarj istasyonu, yeni bir HD kamera, Pulse 3D kablosuz kulaklık ve bir medya uzaktan kumandası da dahil olmak üzere bir dizi aksesuar oluşturdu . Sony henüz hiçbir aksesuarının fiyatını veya yeni PS5 konsollarıyla birlikte piyasaya sürülüp başlamayacağını henüz açıklamadı.

Sony’nin PS5 donanım tasarımı, Microsoft’un Aralık 2019’da tamamen yeni nesil konsolu Xbox Serisi X’in PC’ye benzer görünümünü açmasından aylar sonra geldi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Microsoft gibi Sony de son aylarda yeni nesil PS5 hakkında yavaşça daha fazladan bilgi sağladı. Konsol tatil sezonunda gelecek ve sekiz çekirdekli bir AMD Zen 2 CPU ve özel bir AMD RDNA 2 tabanlı GPU ile güçlendirildi. Sony, Mart ayında PS5 özelliklerini açıkladı ve özel AMD yongaları, hem CPU hem de GPU’da değişken frekanslar kullanarak 10.28 teraflop güç sağlayacak.

Sony ayrıca oyunlar için yükleme sürelerini artırmak için özel bir SSD çözümü kullanıyor. SSD, 825GB depolama ve 5.5GB / s performans sağlayacaktır. Sony, okuma hızlarından yararlanmak için tüm oyunların dahili SSD’ye yüklenmesini istiyor. Epic Games son zamanlarda PS5 üzerinde çalışan, 8K varlıklarının ve dinamik aydınlatma efektlerinin yüklenmesini gösteren çarpıcı bir Unreal 5 teknoloji gösterisi sağladı . PS5 ayrıca 8K grafikleri, 120Hz yenileme hızında 4K grafikleri ve 3D sesi destekleyecektir.

Sony ayrıca PS5’in DualSense denetleyicisini 7 Nisan’da duyurdu . Denetleyici, uyarlanabilir tetikleyiciler, dokunsal geri bildirim ve oyun içeriğini paylaşmak için tasarlanmış yeni bir oluştur düğmesi içerir. Şirketin DualShock denetleyicileri gibi, D-pad ve düğmeleri de denetleyicinin üst yarısında kalacak, iki analog çubuğu altta kalacak. DualSense ayrıca merkeze monte bir dokunmatik yüzeye ve dokunmatik yüzeyin her iki yanında bulunan yeniden tasarlanmış bir ışık çubuğuna sahip olacak.

PS5, bugün var olan 4.000’den fazla PlayStation 4 oyununun “ yüksek çoğunluğunu ” da destekleyecek . Sony, Mart ayında , “Geriye dönük uyumlu başlıkların PS5’te daha yüksek veya daha kararlı kare hızlarından ve potansiyel olarak daha yüksek çözünürlüklerden yararlanabilmeleri için artırılmış bir frekansta çalışmasını bekliyoruz” dedi . Ubisoft, bu tatil sezonunda Assassin’s Creed Valhalla’nın PlayStation 5’e geleceğini söyledi .

Written By

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

eSpor

Geçtiğimiz yıllarda uluslararası arenada Cem Bölükbaşı gibi genç pilotlarla simülasyondan gerçek pistlere uzanan başarı hikayelerine imza atan Türkiye, Ankara’daki espor simülasyon merkeziyle bu başarılara...

Oyun

Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinin (EEMEA) en büyük Uluslararası Dijital Oyun ve Eğlence Fuarı GameX, tekrardan başlıyor. Siberdefter ve CKFeed ailesi olarak...

Oyun

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji ve yazılım devlerinden Microsoft, geçen ay Activision Blizzard’ı satın alarak bünyesine katmıştı. Şubat ayına girmemizle birlikte ise PlayStation, Halo...

Haberler

Portuma, blok zinciri ağı üzerindeki oyun içi reklam aracı olan dijital para birimi Portoken’ın ön satışının tamamlandığını duyurdu. Portuma ve Axell Studio Kurucusu Ozan...

Advertisement