Connect with us

Hi, what are you looking for?

PHP

PHP ile JSON Veri Çekme

PHP Dersleri: empty() Fonksiyonu
PHP Dersleri: empty() Fonksiyonu

PHP, programlama tarihinin en sık bilinen programlama dilinden bir tanesidir çünkü hemen hemen günümüzdeki bir çok web sitesi PHP dili ile yazılmıştır. Örneğin sıkça kullandığımız sosyal medya platformu Facebook, PHP ile hazırlanmıştır ve günümüzde de diğer programlama teknolojilerinin de eklenmesiyle PHP’de kullanılmakta.

Siberdefter olarak Siberdefter YouTube Kanalımızda PHP dersleri de dahil olmak üzere bir çok programlama dillerinde ve mevcut programlarda dersler vermeye başladık. PHP ile JSON veri çekme konusunda hazırladığımız bu video ile daha detaylı bir eğitim alabileceğinizi düşünüyorum.

<?php 
  $URL = 'data.json';
  $JSON = file_get_contents($URL);
?>

Şimdi diyelim ki bilgisayarımızda bir json dosyası mevcut ve bunu kullanarak PHP’de bir listeleme yapacağız bunun için ilk önce $URL isimli bir değişken oluşturarak dosyamın adresini belirtiyorum.

file_get_contents() fonksiyonu ile içeriğini çekiyorum ve $JSON isimli bir değişkene aktarıyorum artık bu değişken ile verilerimi istediğim gibi kullanabilirim.

{
  "0": {
    "name": "Cenk",
    "surname": "Manay",
    "age": 19,
    "jobs": "Designer"
  },
  "1" : {
    "name": "Recep",
    "surname": "Veli",
    "age": 33,
    "jobs": "Farmer"
  }
}

Diyelim ki “data.json” dosyamda bu tarz bir veri kümesi olsun bu veri kümem bu şekilde ilerlesin. Ben bunu PHP ile kodlanmış web sitemin “Çalışanlarımız” isimli sayfamızda listeleceğim ve bunun temeli ilk kod bloğumda attım.

Advertisement. Scroll to continue reading.
<?php 
  foreach($JSON as $teams) {
    print $teams->name;
    print $teams->surname;
    print $teams->jobs;
    print $teams->age;
  } 
?>

En basit ve sade şekilde verimi bu şekilde foreach döngüsüne sokarak listeletebilirim. Tabi bu şekilde hepsi yan yana hiç bir şekilde boşluk olmadan yazılacaktır. Bunu şekillendirmek için HTML ve CSS’in bize sunduğu nimetlerden faydalanmam gerekecek.

<?php 
  foreach($JSON as $teams) {
    print $teams->name . '<br>';
    print $teams->surname . '<br>';
    print $teams->jobs . '<br>';
    print $teams->age;
  } 
?>

Bu şekilde <br> HTML etiketinden faydalanarak alt alta listelenmesini sağlayabilirim. Eğer işin mantığını kavratabildiysek daha güzel görünümünü kullanmak sizin elinizde :).

Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

2 Comments

2 Comments

 1. Murat Aydoğan

  16 Şubat 2021 at 15:36

  hocam verinin içerisindeki
  name
  surname
  jobs
  age
  bilgi başlıklarını bilmiyor olsaydık nasıl içeriği kullanılabilir hale getirebilirdik?

  Örneğin şuan elimde bir JSON datası var ama içeriğini bilmiyorum. içeriği keşfetmek ve sonra bu aşamaları yapmnak istiyorum, bununla ilgili yönlendirme yapar mısınız ?

  • cenk

   16 Şubat 2021 at 17:00

   Merhaba Murat

   JSON verini bir değişkene aktarıp “print_r()” yada “var_dump()” fonksiyonları ile görüntüleyebilirsin. Başka soruların varsa @siberdefter instagram hesabımıza yazabilirsin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Advertisement