PHP Dersleri: empty() Fonksiyonu

PHP Dersleri: empty() Fonksiyonu

PHP

PHP Dersleri: Sayfaya Dosya Dahil Etme

Merhaba Siberdefter okurları, bugün sizler ile birlikte PHP Dersleri serimize devam ediyoruz; bu derste bir PHP dosyasına bir başka PHP dosyasını dahil etmeyi öğreneceğiz.

Öncelikle PHP’nin zaten temel amacı sayfalar ile bir bütün web sayfası yaratmaktır. En basit örneği ile sitenin üst bölümü (Header), alt bölümü (Footer), içeriği (content) ayrı ayrı bölümlerde geliştirilerek bunlar örnek olarak;

  • content.php
  • header.php
  • footer.php

şeklinde ayrı ayrı .php sayfalarında geliştirilir ve daha sonra index.php bölümünde gerekli kontroller gerekli işlemler haricinde bulunduğu klasörden çağırılarak dahil edilir.

Peki PHP Programlama dilinde bir başka PHP dosyasını nasıl mevcut dosyaya dahil ederiz? Bunun cevabı çok basit;

<?php 
   require __DIR__ . "/klasor/dosya_adi.php";
?>

İlk yöntemimiz “require” fonksiyonu ile dosyayı dahil etme burada dosyayı çağırır iken require sonrasında __DIR__ ile dizin yolumuzu çağırıyoruz nokta (.) bağlama operatörümüz ile yazı (string) türünde çift tırnak (“) arasında dizin detayını veriyoruz.

PHP’de __DIR__

PHP programlama dilinde __DIR__ komutu ya da sabiti, projemizin bulunduğu dizinin yolunu çağırır. Örnek vermem gerekirse benim projem “C:\Windows\xampp\htdocs\benimprojem” klasöründe ise __DIR__ komutu sayesinde bunu otomatik olarak çekiyoruz.

Projelerde bunu kullanarak sonrasında sunucuya aktarım yapmanızda sıkıntı yaşamaz ve daha temiz bir PHP projesi oluşturmuş olursunuz.

<?php
   include _DIR_ . "/klasor/dosyamizin_adi.php";
?>

Bir diğer yöntemimiz ise “include” fonksiyonu ile dahil etmek. Yine aynı şekilde include diyoruz ve gerekli dosya yolunu belirtiyoruz ve dosyamız geliyor. __DIR__ kullanmayı unutmayalım 🙂

Bir dosyanın gelmesini beklemek

<?php 
   include_once ...;
   require_once ...;
?>

Yukarıda hali hazırda tanıttığım iki fonksiyonun bir benzeri olan “require_once” ve “include_once” fonksiyonları önce belirttiğiniz dosyaların dahil olmasını bekliyor ve sonra dosyadaki kod bloklarına geçiş yapıyor.

Bunu çok fazla kullanmanızı tavsiye etmiyorum, yalnızca çok önemli kısımlarda kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir