Facebook, Afrika’ya Binlerce Kilometrelik İnternet Altyapısı Döşeyecek

Dünyadaki en aktif sosyal mecraların sahibi olan Facebook, internet altyapısı konusunda eksik olan bölgelerden birisi olan Afrika bölgesine altyapı güçlendirme konusundaki çalışmada liderlik yapacak. Facebook, 6 telekomünikasyon şirketi ile işbirliği yaparak 37 bin kilometrelik altyapı döşeme çalışması başlatacak.

İnternetin sunduğu imkanları dünyanın büyük bir kısmı verimli bir şekilde kullanabiliyor. Fakat Afrika kıtasının bölgesel yetersizliklerinden dolayı aynı şeyi Afrika için söylemek pek de mümkün değil.

Facebook önderliğinde altyapı çalışması:

2Africa altyapı çalışması haritası

Çin’den Mobil International, Mısır’dan Telecom ve Vodafone gibi şirketler ve Facebook ile yapılacak olan bu çalışmaya 2Africa ismi verildi. Proje dahilinde kıtanın kıyıları içerisinde denizin altına 37 bin kilometrelik internet kablosu döşenecek.

Alcatel Submarine Networks şirketi tarafından denizin altına internet kablosu döşeme işlemi gerçekleştirilecek. Şuan ki planlamaya göre Hat, İspanya’dan başlayacak ve Süveyş Kanalı’nın altından geçerek kıtanın doğusuna yönelecek. Güneye doğru kıta boyunca uzayacak olan hat, Ümit Burnu’ndan döndükten sonraysa kıtanın batısını saracak. Hattın diğer ucuysa İngiltere’de son bulacak.

Projenin başarı ile sonuçlanması bekleniyor:

Su altına döşenecek internet kabloları

Projenin 2024 yılına kadar tamamlanması bekleniyor. Projede 16 farklı Afrika ülkesine toplamda 21 çıkış verilerek önemli bir adım atılıyor. Facebook projeden oldukça umutlu. Yapılan açıklamalara göre Afrika ve Orta Doğu’nun internet bağlantısını önemli ölçüde iyileştirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir