Connect with us

Hi, what are you looking for?

Cep Telefonu

Türkiye’deki iPhone Kullanıcılarına Gönderilen Evde Kal Turkiye Mesajı Ne Demek?

Bugün tüm Türkiye’deki çoğu Apple kullanıcıları telefonlarına gelen Test Alert Notification başlıklı “Evde Kal Turkiye” mesajlı Acil Durum Uyarıları ile uyandılar. Peki Apple tarafından gönderilen bu bildirimler neyi amaçlıyor? Bu bildirimlerin amacı neler? Apple bu bildirimleri ne için ne zaman gönderir gelin bunlara detaylıca bakalım.

Öncelikle Acil Durum Uyarıları başlıklı bildirimler yeni bir sistem değil, uzun yıllardır yurt dışında özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde bu bildirimler kullanılıyor. iPhone/iPad/iPod ve Apple Watch’da ki Acil Durum Uyarıları, devlet tarafından gönderilen ve olası bir acil durum içerisinde tüm vatandaşları bilinçlendirmeyi hedefleyen bildirim türüdür.

iPhone ya da Apple Watch kullanıcısıysanız olası durumlarda aşağıda ki listede bulunan bildirim türlerinden mutlaka alacaksınız:

  • Ülke veya bölgenizdeki hükümet tarafından yayınlanan uyarılar
  • Güvenlik veya yaşamla ilgili yakın tehdit içeren durumlara ilişkin uyarılar
  • Olağanüstü iklim koşullarına ilişkin uyarılar
  • AMBER uyarıları (America’s Missing: Broadcast Emergency Response)*
  • Kamu Güvenliği Uyarıları*

*AMBER uyarıları ve Kamu Güvenliği tüm ülkelerde veya bölgelerde kullanılamaz.

iPhone’da Acil Durum Uyarıları nasıl açılır/kapatılır?

Bu bildirimler yeni bir iPhone aldığınızda ya cihazınızı sıfırladığınızda otomatik olarak aktive edilmiş olarak gelir ve aktif olarak kalması önemlidir. Acil Durum Uyarıları bildirimleri bölgenizde yaşanılan, insan sağlığını tehdit eden durumlarda gönderilir. Tabi ki hükümet tarafından gönderilen bu bildirimleri dilediğiniz gibi açabilir ve dilediğiniz gibi kapatabilirsiniz.

  1. Ayarlar > Bildirimler’e gidin.
  2. Ekranın en alt kısmına kaydırın.
  3. Hükümet Uyarıları’nın altında, ilgili uyarı türünü açın veya kapatın.*

*Hükümet Uyarıları özelliği yalnızca desteklenen operatörlerin SIM kartları ile kullanılabilir. Apple Watch’unuzun bu uyarıları alabilmesi için bir Wi-Fi ağına bağlı olması veya iPhone’unuzun da bunları alabiliyor olması ve yakınınızda bulunması gerekir. Desteklenen operatörler tarafından sunulan bir hücresel planı kullanarak iPhone’unuz yakında olmadığında Apple Watch Series 3 (GPS + Cellular) aygıtınızda bu uyarıları alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için operatörünüzle irtibat kurun. 

*Bazı ülkelerde Hükümet Uyarıları’nı etkisizleştiremeyebilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kaynak: https://support.apple.com/tr-tr/HT202743

Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Advertisement