Connect with us

Hi, what are you looking for?

Nedir

Sanal Kart Nedir? Neden Sanal Kart Kullanmalıyız?

Sanal Kart, fonksiyonel olarak fiziki kartlarla birebir aynı işlevi sunan fakat fiziksel varlığı olmayan tamamen dijital ortamda kodlardan oluşan kartlara verilen isimdir. Günümüzde genellikle bankacılık sektöründe kullanılan Sanal Kart, kullanıcıların sahip oldukları bankacılık/kredi kartlarının ve hesaplarındaki paraların internette harcama yapılırken korumaya alınması maksatıyla kullanılmaktadır.

Son zamanlarda özellikle Twitch platformu üzerindeki kara para aklama haberlerinden sonra internet üzerinden alışveriş yapan her bireyin kullanması gereken Sanal Kart; bakiyesini, harcama limitini, kullanılabilir olup olmamasını tamamen sizin belirleyebildiğiniz ve internet harcamalarında kullanabileceğiniz bir kart türüdür.

Ülkemizde hemen hemen her banka kuruluşu sanal kart hizmetini sağlamaktadır. Ayrıca ön ödeme kuruluşları da bu hizmeti sağlayarak internet ortamında güvenli alışverişler yapmanıza altyapı sağlıyor.

Neden Sanal Kart kullanmalıyız?

İnternetten alışverişin pandemi ile birlikte daha popüler hale gelmesiyle artık bir şey alırken internet sitelerini tek tek geziyoruz. Bu sitelerin çoğunluğu her ne kadar bilinirlik ve güvenilirlik kazanmış pazar yerleri olsa da bazen aradığımız ürünü adını fazla duymadığımız sitelerde bulabiliyoruz.

Bu tip durumlarda kart bilgilerimizi hiç bildiğimiz bir markanın web sitesine girmek istemiyoruz ve bu durumda Sanal Kart devreye girerek hayatımızı büyük bir stresten kurtarıyor.

Örneğin alacağınız bir ürün 50 TL fiyat etiketine sahip ve 10 TL tutarında kargo ücreti ödemesi yapmanızı istiyor, sanal kartınıza toplamda 60 TL aktararak güven problemi duyduğunuz web sitesinin yalnızca 60 TL ücret çekmesine izin vermiş oluyorsunuz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Sanal Kartlarda güvenli değil

Her ne kadar internet sitesine farklı bir kart bilgisi versekte sanal kartlarımızında tehlikede olduğunu unutmamamız gerekir bilakis bu kartla sürekli tanınmamış yerlerden alışveriş yaparsak ve mutlaka kötü niyetli bir web sitesine sanal kart bilgilerini kaptırdıysak ilerleyen zamanlarda bu karta belirleyeceğimiz 50 TL, 100 TL, 200 TL tutarlarındaki bakiye limitleri saldırgan kişilerin yapacağı denemeler neticesinde dolandırıcılıkla ele geçirilebilir.

Bankalar önlemini alıyor

Çoğu banka zorunluluk olarak sanal kartınızda minimum bir kuruş tutarında bakiye kalmasını istiyor kimisi ise hiç bir zorunlu alt limit istemiyor fakat her banka sanal kartınızla yapılan her alışveriş işlemini SMS aracılığıyla sizlere bildiriyor.

Bakiyeniz olsun veya olmasın kartınızla yapılacak her alışveriş isteğinde bankanız sizi bilgilendiriyor olacak ve böylelikle sanal kartınıza ait bilgiler çalındığı zaman SMS bilgilendirmesi sayesinde farkına varacak sanal kartınızın bilgilerinizi değiştirerek alışverişlerinize devam edebilirsiniz.

Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Finans

QNB Finansbank bünyesinde hizmet veren Enpara, müşterilerin uzun zamandır beklediği sanal kart (sanal encard) hizmetini nihayet kullanıma sundu. Artık internetten yapacağınız alışverişlerde normal kartınız...

Advertisement