Connect with us

Hi, what are you looking for?

Teknoloji

Bant Genişliği Nedir?

Bant Genişliği Nedir?
Bant Genişliği Nedir?

Bant genişliği hakkında bilmeniz gerekenler ve neye ihtiyacınız olduğunu nasıl anlayacağınız hakkında her şey!

Bant genişliği terimi bir takım teknik anlamlara sahiptir, ancak internetin yaygınlaştırılmasından bu yana, genellikle bir iletim ortamının (bir internet bağlantısı gibi) işleyebileceği birim zaman başına bilgi hacmine değinmektedir.

Daha büyük bant genişliğine sahip bir internet bağlantısı, daha düşük bant genişliğine sahip bir internet bağlantısından çok daha hızlı bir miktarda veriyi (örneğin bir video dosyası ) taşıyabilir .

Bant genişliği, saniyede 60 milyon bit (megabit) veri aktarım hızını açıklamak için tipik olarak saniyede 60 Mbps veya 60 Mb / s gibi bit cinsinden ifade edilir.

Bant Genişliğini Anlamak Neden Önemli?

Bant genişliğini, teknik ürünlerle oynamak veya internet donanımı kurmak istemediğiniz sürece sizin için gerçekten geçerli olmayan teknik bir terim olarak çıkarmak kolaydır. Gerçekte, bant genişliğinin ne anlama geldiğini ve kendi ağınıza nasıl uygulandığını öğrenmek, ihtiyacınız olduğunda daha hızlı bir internet bağlantısı elde etmek için kurulumunuzu değiştirmenize yardımcı olabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

İnternet bağlantınız çoğu gün olduğundan daha yavaşsa bant genişliğini merak edebilirsiniz. Belki daha fazla bant genişliği satın almanız gerektiğinden veya sizin için ne ödeme yaptığınızı düşünmüyorsunuzdur.

Ya da, belki bir oyun konsolu veya video akışı hizmeti almak üzeresiniz ve ağınızın geri kalanını olumsuz etkilemeden bunu yapıp yapamayacağınızı doğru bir şekilde anlamanız gerekir. Çoğu insan için, bu iki etkinlik açık ara en büyük bant genişliği hoggers’ıdır.

Ne Kadar Bant Genişliğiniz Var? (& Ne kadara ihtiyacın var?)

Bant Genişliği Nedir?
Bant Genişliği Nedir?

Kullanabileceğiniz bant genişliğini doğru bir şekilde nasıl belirleyeceğiniz konusunda yardım için İnternet Hızınızı Test Etme konusuna bakın . İnternet hız testi siteleri , her zaman olmasa da, bunu yapmanın en iyi yoludur.

Ne kadar bant genişliğine ihtiyacınız olduğu, internet bağlantınızla ne yapmayı planladığınıza bağlıdır. Çoğunlukla, elbette bütçenizle daha fazlası daha iyi, kısıtlıdır.

Genel olarak, Facebook ve ara sıra video izlemekten başka bir şey yapmayı planlamıyorsanız, düşük kaliteli bir yüksek hızlı plan muhtemelen gayet iyi.

İnterneti ne için kullandığınıza bağlı olarak, resmi olarak bant genişliği önerisi alabilirsiniz, böylece bu hizmeti en iyi şekilde kullanmak için neye ihtiyacınız olacağını tam olarak öğrenebilirsiniz. Örneğin, internetiniz şu anda sorunsuz çalışıyorsa, ancak karışıma bir film akışı hizmeti eklemeyi planlıyorsanız, kesintisiz akış için önerdikleri minimum bant genişliği için web sitelerinde biraz araştırma yapın.

Netflix yayınlayacak birkaç TV’niz ve kim bilir ne yapabilecek birkaç bilgisayar, tablet ve diğer cihazlardan daha fazlasına sahipseniz, karşılayabildiğiniz kadarıyla giderim. Üzülmeyeceksin.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bant genişliği Sıhhi Tesisat Gibi Çok Fazla!

Sıhhi tesisat bant genişliği için harika bir benzetme sağlar … cidden!

Su, borunun boyutuna göre veriler mevcut bant genişliğidir.

Diğer bir deyişle, bant genişliği arttıkça, borunun çapı arttıkça, belirli bir süre içinde akabilen veri miktarı da, belirli bir süre boyunca akabilen su miktarı da artar. .

Eğer varsayalım akışı bir film, bir başkası bir online çok oyunculu video oyununu oynuyor, ve aynı ağ üzerinde bir çift diğerleri dosyaları indirirken veya çevrimiçi videoları izlemek için telefonlarını kullanan. Herkesin sürekli başlayıp durmadığı takdirde işlerin biraz halsiz olduğunu düşünmesi muhtemeldir. Bunun bant genişliği ile ilgisi vardır.

Sıhhi tesisat benzetmesine geri dönmek için, su borusunu bir eve (bant genişliği) varsaymak, evin muslukları ve duşları açıldığında (cihazlara veri indirme), her bir noktadaki su basıncı (algılanan ” hız “azalacaktır – yine, çünkü evde (ağınızda) yalnızca çok fazla su (bant genişliği) vardır.

Başka bir deyişle, bant genişliği sizin için ne ödeme yaptığınıza bağlı olarak sabit bir miktardır. Bir kişi, herhangi bir gecikme olmadan yüksek tanımlı bir videoyu yayınlayabilirken, ağa başka indirme istekleri eklemeye başladığınız anda, her biri tam kapasitenin sadece bir kısmını alacaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Bant Genişliği Nedir?
Bant Genişliği Nedir?

Örneğin, bir hız testi indirme hızımı 7.85 Mbps olarak tanımlarsa, herhangi bir kesinti veya diğer bant genişliği gerektiren uygulamalar verildiğinde, saniyede 7.85 megabit (veya 0.98 megabayt) bir dosya indirebilirim. Biraz matematik, bu izin verilen bant genişliğinde, bir dakikada yaklaşık 60 MB veya bir saatte 3,528 MB’lik bir bilgi indirebileceğimi söylerdi, bu da 3,5 GB’lık bir dosyaya eşdeğerdir … DVD kalitesinde film.

Bu nedenle, teorik olarak 3,5 GB’lık bir video dosyasını bir saat içinde indirebilirim, ancak ağımdaki bir kişi aynı dosyayı aynı anda indirmeye çalışırsa, şimdi indirmeyi tamamlamak iki saat sürecek çünkü yine yalnızca ağ izinler x şimdi diğer indirme de o bant genişliğinin bir kısmını kullanmasına olanak tanımalıdır yüzden, herhangi bir zamanda indirilecek veri miktarını.

Teknik olarak, ağın indirilmesi gereken 7 GB toplam veri için şimdi 3.5 GB + 3.5 GB görecekti. Bant genişliği kapasitesi değişmez, çünkü bu ISS’nizi ödediğiniz bir düzeydir , bu nedenle aynı kavram geçerlidir: 7,85 Mbps’lik bir ağın 7 GB dosyasını indirmesi sadece iki saat sürecektir. bu miktarın yarısı.

Mbps ve MBps’deki Fark

Bant genişliğinin herhangi bir birimde (bayt, kilobayt, megabayt, gigabit, vb.) İfade edilebileceğini anlamak önemlidir. İSS’niz bir terimi, bir test hizmetini ve başka bir video akış hizmetini kullanabilir. Çok fazla internet hizmeti için ödeme yapmaktan kaçınmak veya daha da kötüsü, onunla ne yapmak istediğiniz için çok az sipariş vermek istiyorsanız, bu terimlerin nasıl ilişkili olduğunu ve aralarında nasıl dönüştürüleceğini anlamanız gerekir.

Örneğin 15 MB, 15 MB ile aynı değildir ( küçük harf b’ye dikkat edin ). Birincisi 15 megaBYTES, ikincisi 15 megaBITS olarak okunur. Bir baytta 8 bit olduğu için bu iki değer 8 faktörü ile farklıdır.

Bu iki bant genişliği okuması megabayt (MB) olarak yazıldıysa, 15 MB ve 1.875 MB olacaktır (15/8 1.875 olduğundan). Bununla birlikte, megabit (Mb) olarak yazıldığında, birincisi 120 Mbs (15×8 120’dir) ve ikinci 15 Mbps olacaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Written By

Siberdefter'de Chief Executive Officer

4 Comments

4 Comments

  1. Pingback: Facebook Neden Yavaş, Facebook Çöktü Mü? Facebook'a Ulaşılamıyor! | Siberdefter

  2. Pingback: WhatsApp Neden Yavaş, WhatsApp Çöktü Mü? WhatsApp'a Ulaşılamıyor! | Siberdefter

  3. Pingback: Ücretsiz Grand Theft Auto V: Premium Edition Nasıl Alınır? | Siberdefter

  4. Pingback: Ücretsiz GTA 5 Nasıl Alırım? | Siberdefter

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Advertisement