Connect with us

Hi, what are you looking for?

Girişimcilik

Tesla Salgına Rağmen Kâr Elde Ediyor. 2020 Hedefine ulaşacak mı?

Şirket, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tesla’nın 2020 yılının ilk çeyreğinde Çin ve ABD’deki fabrika kapanmalarına rağmen 16 milyon dolarlık sürpriz bir kar elde etti . Yetkili, bu yıl salgın karşısında bile dünya çapında 500.000 araç satma hedefine varabileceğini söyledi.

siberdefter
siberdefter

Şirket, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tesla’nın 2020 yılının ilk çeyreğinde Çin ve ABD’deki fabrika kapanmalarına rağmen 16 milyon dolarlık sürpriz bir kar elde etti . Yetkili, bu yıl salgın karşısında bile dünya çapında 500.000 araç satma hedefine varabileceğini söyledi.

Elbette bu ifadelere ilişkin uyarılar var. Tesla, şirket için rekor kırdı, çeyrekte 354 milyon dolar değerinde düzenleyici kredi sattı. Tesla, 500.000 teslimat hedefini geçme kapasitesine sahip olduğunu söylerken, şirket “operasyonlarımıza devam ettikten sonra biz ve tedarikçilerimizin üretimi ne kadar çabuk artırabileceğini bir ihtimal dahilinde olacağını” kabul etti.

Tesla, salgının erken etkilerine rağmen ilk çeyrekte teslimat ve üretim rakamlarını koruyabildiğini çoktan açıklamıştı . Model Y, bu son çeyreği de göndermeye başladı ve Tesla, şirkete zaten para kazandığını belirterek, “Tesla’nın tarihinde ilk kez yeni bir ürünün ilk çeyreğinde karlı olduğunu gösteriyor.” Bunun nedeni, Model Y’nin parçalarının yüzde 75’ini Model 3 ile paylaşması değil, Tesla’nın Model Y’yi oluşturmak için Model 3’ün bazı üretim hatlarını kullanmasıdır.

Tesla Semi 2021’e Ertelendi

Şirket ayrıca, 2019’daki ilk çeyrek performansına kıyasla yaklaşık 1,5 milyar dolar ve Wall Street analistlerinden beklenenden yaklaşık 100 milyon dolar daha fazla olan 5,9 milyar dolar gelir elde etti. Tesla, araçlarında yüzde 25,5’lik bir brüt kar marjı yaptığını söylüyor; bu rakam, Model 3 üretiminin artış hızından bu yana en yüksek rakam. Şirket çeyreği 8,1 milyar dolar nakit ile bitirdi.

Ancak her şey plana göre gitmiyor. Tesla Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tesla Semi kamyonunun ilk teslimatlarını 2021’e ertelediğini söyledi. Tesla Semi, ilk kez Kasım 2017’de ortaya çıktı , ancak gelişimi, şirket için daha geniş çekiciliği ve daha acil bir patlama olan ürünlere arka koltuk aldı.

Tesla’nın Çin’deki yeni fabrikası tekrar çalışmaya devam ederken, şirketin Kaliforniya’daki ana otomotiv fabrikası Nisan ayı boyunca kapatıldı, bu da şirketin ikinci çeyrek sonuçlarının Çarşamba günü açıklananlardan çok daha kötü görünmesi bekleniyor.

Bu amaçla, şirketin ilk çeyrek sonuçlarını açıklamasından kısa bir süre önce, San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki halk sağlığı yetkilileri 31 Mayıs’a kadar bölge için barınma düzenini uzattıklarını açıkladılar. Bazı işletmelerin yeniden açılmasına izin verilirken, siparişin revize edilen metnine göre otomotiv üretimi hala “temel bir iş” olarak görülmüyordu.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Şirket, o zaman, hem çalışanlara hem de yerel yetkililere, İç Güvenlik Bakanlığı tarafından, diğer otomobil üreticilerinin o sırada faaliyetlerini askıya almasına rağmen, “ulusal kritik altyapı” olarak kabul edildiğini söyledi.

Written By

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editörün Tavsiyeleri

Kripto Para

SpaceX, Tesla ve SolarCity’nin Kurucusu ve CEO’su Elon Musk, uzun süredir Twitter hesabından yaptığı kripto para birimleri hakkındaki paylaşımları sık sık gündemimize geliyordu ve...

Giyilebilir Teknolojiler

Tesla, SpaceX, Solar City gibi şirketlerin aktif CEO’su ve kurucusu olan Elon Musk beyciğim, 29 Ağustos 2020 saat 03.00 sularında başlattığı bir canlı yayın...

Finans

Tesla'nın hisseleri, elektrikli otomobil üreticisinin vahşi salınımlarından yararlanmaya çalışırken, konuda uzman olan ve perakende tüccarların ilgi odağı oldu.

Otomobil

Otonom sürüş, otomobil geleceğimizin bir parçası gibi görünüyor. Harika görünse de, asla açıklayamayacağı bir şey olabilir: bazı sürücülerin aptallığı. Tamam, “aptallık” kulağa güçlü gelebilir, ancak...

Advertisement